2012. június. 19. 11:01 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 19. 10:58 Itthon

LMP: a Miniszterelnökség fizessen a nemzetközi jog megsértéséért

Az LMP azt javasolja, hogy nemzetközi jog megsértése esetén a Miniszterelnökség költségvetéséből fedezzék a fizetési kötelezettséget.

Szabó Tímea és Schiffer András az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében arra emlékeztet, hogy a strasbourgi emberi jogi bíróság szerint Magyarország megsértette a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, amikor büntetőeljárás során megrovásban részesítette Fratanolo Jánost, a Magyarországi Munkáspárt 2006 korábbi elnökét, amiért egy rendezvényen ötágú vörös csillagot viselve jelent meg és nyilatkozott a sajtónak.

Hozzáteszik, hogy a kormány azonban a strasbourgi bíróság döntése ellenére is kitartott a vöröscsillag nagy nyilvánosság előtti használatának tilalma mellett, és nem értett egyet az ítélet végrehajtásával. Az ítélet időközben véglegessé vált, így a pert vesztet magyar államnak 6400 eurós kártérítést és perköltséget kell megfizetnie. A parlament előtt lévő kormánypárti javaslat szerint azonban az állam helyett a pártoknak kellene állni a "cehhet".

Az LMP álláspontja szerint a Miniszterelnökségnek a kormány koordinálása során biztosítania kell, hogy a magyar jogrend ne sértse meg a nemzetközi jogi kötelezettségeket. A párt ezért úgy módosítaná a javaslatot, hogy ha ezt a kötelezettséget nem teljesítik, és az Emberi Jogok Európai Bírósága vagy az Európai Unió Bírósága fizetési kötelezettséget ró az államra, azt a Miniszterelnökség a költségvetéséből vonják el.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.