Százmilliós bukás az államnak, hogy kezességet vállalt az előző ciklusban a parlamenti pártok irodavásárlási kölcsöneihez, a parlamentből kiesett szervezetek ugyanis bajban vannak a törlesztéssel - írja a Blikk.
"Két párt kölcsöneit mondtuk fel" – tájékoztatta a Blikket az Magyar Fejlesztési Bank (MFB). Az SZDSZ 555 millió forinttal tartozott a múlt hónap végén, az MDF jogutódjának számító Jólét és Szabadság Demokrata Közösség pedig 430 millió forinttal. A Fidesz, a KDNP és az MSZP rendesen törleszt.
A kölcsönt még 2008-ban folyósította az állami tulajdonú MFB az öt akkori parlamenti pártnak, miután a politikai erők a legnagyobb egyetértésben döntöttek erről. Az irodavásárlásokhoz még önerő sem kellett, és az állam is kezességet vállalt. Sőt a 15 éves hitel kamatozása is kedvezményes volt. A pártok mostani törlesztése ugyanis mintegy 20 százalékkal kisebb, mint amennyit egy átlagos lakáshitelesnek hasonló méretű forintkölcsön esetén kellene leperkálnia.
"Nem tudom, mióta nem törleszt a párt, én 2010 júliusa óta vagyok elnök, azóta biztosan nem fizetünk" – mondta Szabadai Viktor, az SZDSZ ügyvezető elnöke a Blikknek. "A pártnak ezekre az ingatlanokra egyébként nincs szüksége, így arra törekszünk, hogy az ingatlanokat értékesítsük" - tette hozzá.
Csakhogy az ingatlanok eladásának nincs sok nyoma. Szabadai nem tud arról, hogy bárhol is hirdetnék az irodákat, miközben ők egyébként a többségét ma is használják. Az elnök emlékei szerint 400 millió forint körüli összeget vett fel, vagyis ma már úgy 150 millióval több a tartozás. Így várhatóan az állam befürdik a kezességgel, hiszen a hitel fedezete az ingatlanok értéke, ami ma ráadásul alacsonyabb is, mint a vásárláskor volt.
Valószínűleg az MDF jogutódjának is jócskán meghaladja már a tartozása az ingatlanok értékét. Az egykor 405 millióért vett helyiségek ma jó esetben 360 milliót érhetnek, miközben a tartozás ennél most 70 millióval magasabb. A párt azonban jobb helyzetben van a liberálisoknál: ők a választásokon elérték az 1 százalékos küszöböt, s jogosultak évi 42 milliós állami támogatásra. Makay Zsolt ügyvezető elnök szerint az előző vezetéstől örökölt tartozást 2011 elején sikerült lenullázni. Azóta megint megcsúsztak a törlesztéssel, de igyekeznek újra letudni a hátralékot - írja a lap.