Súlyos vágás: 80 milliárdot vonnak ki az egészségügyből
Az egészségügyi költségvetésen belül jövőre a legnagyobb feszültség a gyógyszerkasszában lesz: az idei 277 milliárd forintos kiadás után jövőre 197-198 milliárdot terveztek - írja a Népszabadság szerdán.
Az egészségügyben jövőre sincs többletforrás béremelésekre, de még az infláció pótlásának sincs nyoma - derül ki a kormány elé kerülő költségvetési tervezetből.
A lakossági gyógyszerfogyasztás támogatására mindössze 158 milliárd forint jut, ez alig több mint 43 százaléka annak a 360 milliárdnak, amit 2011-ben az egészségbiztosító gyógyszertámogatásra költött. Szakértők szerint ekkora pénzelvonás megúszhatatlan a térítési díj drasztikus növelése nélkül.
A lap információja szerint a "speciális beszerzésű gyógyszerkiadás" soron például jelenleg csak a veleszületett vérzékenység kezelése található; a korábban szintén erre a költséghelyre sorolt enzimpótló orvosságokat - akárcsak a többi nagyon drága terápiát - a járóbeteg-ellátás helyett a kórházakban, a fekvőbeteg-ellátás költségeinek terhére kapják meg.
A lap felteszi a kérdést, hogy meddig, mivel több intézményvezető is jelezte a Népszabadságnak, hogy az elszámolással egyre több a probléma.