A jelek szerint megéri vallásos beállítottságú, konzervatív értékrendű rádiót működtetni. A médiahatóság közösségi rádióknak kiosztott 66 milliójának jó egyharmada ugyanis ilyen műsorszolgáltatókhoz került. Nem először. Olyan cégnek is adott pénzt a hatóság, amit korábban elmarasztalt.
Valamivel több mint 66 millió forintot osztott szét májusban a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) különböző rádióadók között azért, hogy hírműsorok és magazinok elkészítését támogassa. A mostani pályázat abszolút győztese a keresztény életfelfogást és erkölcsiséget hirdető Magyar Katolikus Rádió, amely három műsorához több mint 12 millió forintot kapott. Az adó nem először jár jól, a rezsitámogatások szétosztásakor is 13 millió forinttal támogatta a Médiatanács.
„Jézust adja neked” – a szlogen itt sem félrevezető. A pályázaton a Mária Rádió Kunság, amely öndefiníciója szerint egyháztól és államtól is független jogilag és anyagilag is, szintén két műsorához nyert pénzt. Az adó nem sugároz reklámot és politikával sem foglalkozik, ehelyett imádságokkal és keresztény tanításokkal szolgálnak.
A debreceni Európa Rádió szintén az újrázók között van, ők a református színfolt a katolikus adók között. A rezsipályázaton 6 millió 600 ezer forintot nyertek idén, most pedig újabb 2 millió 340 ezer forinttal gazdálkodhatnak. A működtető Európa Rádió Nonprofit közhasznú Kft., amely 2009-ben tízmilliós veszteséget mutatott (2010-es adat nem jelenik meg), a Tiszántúli Református Egyházkerület tulajdonában van.
Szintén nem először élvezheti az NMHH támogatását a magát polgári konzervatívként definiáló, kormányközeli Lánchíd Rádió sem. A Lánchíd Rádió Kft. a Heti Válaszhoz és a Class FM-hez hasonlóan az Infocenter.hu Média Zrt. tulajdonában van, amely korábban Fellegi Tamás volt fejlesztési miniszter érdekeltségébe tartozott. Fellegi innen tavalyi miniszteri kinevezésekor kiszállt, ekkor lett a tulajdonos Nyerges Zsolt. Szintén a Lánchíd Rádió tulajdonosai között van a Magyar Nemzet igazgató-főszerkesztője, Liszkay Gábor, és Gajdics Ottó is, aki korábban a Hír Tv műsorokért felelős vezérigazgató-helyetteseként dolgozott.
Orbán fogorvosa is képbe került
A zalaegerszegi Helikon Rádió két műsorára 4,6 millió forintot kapott. Tulajdonos-céghálózatának feltérképezése során egészen Bátorfi Béláig, Orbán Viktor fogorvosáig is eljuthatunk. Ő az, aki tavaly azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az általa tulajdonolt és vezetett Magyar Fogászati Turizmus Programiroda egymilliárdos kormányzati támogatást kapott.
A rádiót üzmeltető Rádió Zala Kft. egyedüli tulajdonosa és ügyvezetője Tóth Imre. Az ő egyik cége a keszthelyi Helikon Rádió Kft. is, ahol Tóth cégtársa egy fogorvos, akinek rokona az a Rédeky Marcell, aki egyébként a kormányfő fogorvosával, Bátorfi Bélával együtt közös tuladonosa az Absolute Medica Kft.-nek.
Barátok közt
A Helikon Rádió 2001-es indulásakor egyébként Szalai Annamária, a médiahatóság mostani elnöke mondott beszédet még országgyűlési képviselőként, az adó igazgatója pedig az a Halász Gábor, akit anno az RTL Klubon futó Barátok közt című sorozat meleg karaktereként, Hoffer Misiként ismerhettünk meg.
Halász azóta Kiskutas polgármestereként tevékenykedik, de a hévízi művelődési központot is ő igazgatja. Bár függetlenként vezeti a falut, többször szerepelt már Fidesz-rendezvényen, sőt a később megválasztott hévízi polgármesterjelölt kampányát is ő irányította. Ez azonban szerinte teljesen független attól, hogy a faluban miként végzi a munkáját.
A Remény Rádió Kft., amely kétmillió forintot költhet az adófizetők pénzéből a Rádió Aktív Pécs Széchenyi tér című műsorára, szintén prominens személlyel büszkélkedhet. A cég ügyvezetője, De Blasio Antonio, volt fideszes európai parlamenti képviselő, aki az Európa Kulturális Főváros (EKF) Program nemzetközi kapcsolataiért felelt.
De Blasio Antonio tavaly a Consult Kft. tagjaként havi nettó 300 ezer forintot kapott a pécsi városházától tanácsaiért az EKF beruházásokat, külkapcsolatokat és európai ügyeket illetően. Ahogy azonban arról a Pécsi Stop beszámolt, a teljesítési igazolásokból nem derült ki, a volt EP-képviselő mit csinált az összesen 11,6 millió forintért - a Páva Zsolt polgármester által szignált igazolások semmilyen adatot nem tartalmaztak az elvégzett munkáról.
Túl a Médiatanács figyelmeztetésén
A nyertesek között 2,2 millió forintos összeggel szereplő békésszentandrási Mediorix Bt. a Rádió Szarvasnak szállítja a Szarvasi Hírek című műsort. Az eredmény pikantériája, hogy a főtevékenységként járóbeteg-ellátást jegyző, de rádió- és televíziós műsor szolgáltatását is végző bt.-t a Méditanács tavaly februárban figyelmeztetésben részesítette, mert megsértette a rádiózásról és a televíziózásról szóló törvényt.
A részben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat tulajdonában lévő karcagi Aktív Rádió szintén 2,2 millió forintot nyert a pályázaton, a Rádió Szentendre pedig, amelyet a Fanny Film Kft. üzemeltet, 4,68 millió forinttal lett gazdagabb. A Fanny Film egyébként szintén nem először került be a szerencsések közé. A rezsipályázaton 5,6 millió forintot nyert a VKC Televízió fenntartásához. A Dabas Rádió, amelyet a cégnyilvántartás szerint évek óta veszteséges Dabasi Sportcsarnok Kft. tart fenn, szintén a nyertesek között van. Ők 5,1 millió forintból készíthetnek el két műsort.
A nyertesek teljes listáját itt érhetik el.
Médiatanács: a Klubrádió és a Tilos is többször kapott támogatást |
Cikkünk megjelenése után e-mailben a következő tájékoztatást kaptuk a Médiatanácstól: A Médiatanács pályázatainak célja, hogy biztosítsa a magyar médiapiac stabil működését, támogatást nyújtson a helyi rádiók és televíziók fenntartásához, és sokszínű műsorkínálatához. A pályázatokon a cikkben említett hír- és magazin műsorok gyártása mellet, műszaki fejlesztésre és a fenntartási költségekre is lehet támogatást nyerni. E pályázati támogatások sok kisebb helyi rádió és televízió számára nélkülözhetetlen forrást jelentenek a működéshez. A Médiatanács folytatva az ORTT hagyományait, fenntartotta a pályázati rendszert, sőt kedvezőbb feltételeket is teremtett. A pályázatok adminisztratív, technikai lebonyolítását egyszerűsítette, és növelte a keretösszegeket. A Médiatanács 2011-ben a működési/fenntartási támogatására az előző évi 303 helyett 500 millió forint, míg a műszaki fejlesztés támogatására az előző évi 76 helyett 100 millió forintot biztosított. Az állandó műsorok készítésének támogatási keretösszege 690 millió forint volt. Az ORTT fennállása alatt, csaknem 10 milliárd támogatáshoz juthattak ez úton a helyi tévék és rádiók. A Médiatanács megalakulása óta már több mint 500 pályázati anyagot bírált el, és a támogatottak 2 milliárdnyi pályázati összeghez juthattak. A helyi médiaszolgáltatók körében továbbra népszerű a pályázat, amit jól mutat, hogy a legkülönfélébb karakterű rádiós műhelyek nyújtanak be pályázati anyagokat és nyernek támogatást. Az cikkben említett példák mellett mindenképpen érdemes megosztani olvasóikkal azt a tényt, hogy például a Klubrádió és vidéki állomásai 2003 és 2011 között 21 alkalommal összesen mintegy 60 millió forint támogatáshoz jutottak. Klubrádió kecskeméti állomása 2011-ben „Helyi érték” című közérdekű szolgáltató magazinjára 2.249.967 Ft támogatást kapott. De említhetjük a Tilos Rádiót is, amely 2003 óta 16 alkalommal kapott támogatást, ebből tavaly és idén eddig háromszor: rezsiköltségekre 2012-ben 5,4 millió forintot, 2011-ben 4,2 millió forintot nyert el. Tavaly emellett műszaki pályázaton 737.400 forint támogatáshoz jutott. Az adatokból is látható, hogy a rádió sikeres pályázását nem befolyásolta, hogy 2003-ban az ORTT gyűlöletkeltés miatt az egyik legsúlyosabb szankciót a 30 napos felfüggesztést szabta ki a rádióra. A magunk részéről azt reméljük, ezt, és sok más kérdést is hamarosan személyesen lesz alkalmunk megbeszélni Szalai Annamáriával, akihez bejelentkeztünk egy interjúra - a szerk. |