Az Országgyűlés előtt lévő médiaszabályozáshoz benyújtott módosítások vitát kiváltó pontjait érinti az a javaslat, amelyet L. Simon László, a kulturális és sajtóbizottság fideszes elnöke nyújtott be az előterjesztéshez. Egy másik zárószavazás előtti módosító javaslat értelmében - amelyet Pálffy István (KDNP) nyújtott be -, a folyamatban lévő jogvitás kérdésekre nem vonatkoznak egyes, most elfogadás előtt álló passzusok.
A zárószavazás előtti, L. Simon László által benyújtott módosító javaslat szerint nem kerülne be a jogszabályba általánosan kimondva az, hogy a Médiatanácsnak nincs szerződéskötési kötelezettsége egy pályázat győztesével. Az sem szerepelne a törvényben, hogy a pályázat végén kizárólag a Médiatanács köthet hatósági szerződést a nyertessel.
A javaslat a hatóságra is konkretizálná az eljárási határidőt abban az esetben, ha a határozatával szemben egy fél jogorvoslati eljárást kezdeményez. Ugyancsak nem kerülne be a jogszabályba az a kitétel, hogy a korábbi, rádiózásról és televíziózásról szóló törvény értelmében megszerzett műsorszolgáltatási szerződések december 31-én megszűnnek.
Az igazságügyi miniszter is benyújtott egy módosító javaslatot, ez tovább szűkítené a média- és hírközlési biztos jogosítványait a médiával kapcsolatban. A médiaszabályozás módosításáról csütörtökön határoz a Ház. A változtatásokat az Alkotmánybíróság decemberi határozata indokolja.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előterjesztéséhez a múlt héten több kormánypárti módosító javaslat is érkezett, amelyek vitát váltottak ki. Ezeket az Országgyűlés múlt pénteken elfogadta, a zárószavazás előtti módosító javaslatok azonban ezeket írják felül.
Korábban az ellenzéki pártok azért kritizálták a most felülírt módosító indítványokat, mert azok ellehetetlenítik a Klubrádió működését. Az LMP múlt héten azt közölte, hogy a változtatások elfogadásával annak ellenére maradhatna frekvencia nélkül a Klubrádió, hogy korábban kettőt is megnyert, az MSZP szerint pedig a korábban tervezett módosítások a Klubrádió frekvenciáját érintő bírósági döntés megkerülését célozták.
A Klubrádió jelenleg a budapesti 95,3 MHz-es frekvencián sugároz, tavaly február óta folyamatosan meghosszabbított ideiglenes engedéllyel. A frekvenciát a Médiatanács tavaly megpályáztatta, döntése értelmében ezt nem a Klubrádió nyerte, ám a Fővárosi Ítélőtábla március 14-ei döntésében részben hatályon kívül helyezte az erről szóló határozatot, érvénytelennek minősítve a nyertes Autórádió pályázatát, mert a dokumentációból több helyen hiányzott a cégszerű aláírás, azaz a pályázó a formai követelményeknek nem felelt meg.
A Klubrádió jogi álláspontja szerint ebből következőleg a Klubrádiónak kell a nyertesnek lennie, mert a pályázatok értékelésekor csak egy ponttal maradt el az Autórádió mögött, és nem merült fel semmilyen újabb körülmény, ami miatt a médiahatóságnak saját korábbi pontozási eredményét meg kellene változtatnia.
A Médiatanács május elején azt közölte, folytatja a Klubrádió frekvenciájának pályázati eljárását, miután a Fővárosi Ítélőtábla márciusi döntésében erre utasította a hatóságot. A Klubrádió szerint azonban a Fővárosi Ítélőtábla nem úgy általában utasította új eljárásra a Médiatanácsot, hanem kizárólag a jogellenesen győztesnek hirdetett Autórádió Kft. kizárására és az ennek megfelelő új végeredmény kihirdetésére vonatkozóan, aminek a hatóság köteles lett volna haladéktalanul eleget tenni.