2012. május. 18. 11:07 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. május. 18. 13:38 Itthon

Átment a Klubrádiót szorongató módosító

A médiatörvény tervezett változtatásaihoz fűzött, pénteken elfogadott módosító javaslat értelmében a jövőben nem terheli szerződéskötési kötelezettség egy lezárt pályázat végén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsát. Az LMP szerint a módosító elfogadásával annak ellenére maradhat frekvencia nélkül a Klubrádió, hogy korábban kettőt is megnyert, az MSZP szerint a módosító javaslat a Klubrádió frekvenciáját érintő bírósági döntés megkerülését célozza.

További változások

Az alapvető jogok biztosának alkotmánybírósági beadványát érinti egy másik elfogadott javaslat. Szabó Máté kifogásolta, hogy a miniszterelnök kinevezhet új elnököt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) élére, viszont az előző médiatanács-elnök megbízatása egészen addig nem szűnik meg, amíg az NMHH új elnökét meg nem választják a médiatanács elnökévé. A mostani változtatás értelmében az NMHH elnökének megszűnik a megbízatása, ha az Országgyűlés a kinevezése után 30 napon belül nem választja meg a médiatanács elnökévé.

A korábbi elképzelésekkel ellentétben a médiatörvényben marad a nyilatkozat visszavonásának szigorúbb előírása, vagyis  továbbra sem vonhatja vissza az interjút az a megkérdezett, aki közéleti eseményekkel kapcsolatban szólalt meg, az ország számára jelentőséggel bíró eseményről beszélt, valamint a közszereplő, ha megbízatásával kapcsolatban kérdezték.

 

Az újságíró védelme a forrásainak óvásakor a jövőben a szabálysértési törvényben is szerepelni fog. A médiaszabályozás egyedül a büntető eljárásban teremt lehetőséget arra, hogy egy újságírónak fel kelljen fednie forrását. A jövőben azonban ez is szigorodna: csak akkor kötelezhetők erre a média munkatársai, ha a bűncselekmény feltárásához fűződő érdek meghaladja a forrás titokban maradásához fűződő érdeket.

 

A magyar művek közzétételére vonatkozó kvóta csak akkor érvényesül, ha a műsor Magyarország területén fogható. Emellett bővül a hallássérültek számára is hozzáférhető műsorok köre, a többi közt sportműsorok vagy időjárás-jelentések lesznek feliratosak vagy jeltolmáccsal nézhetők. (MTI)

Az Országgyűlés pénteken szavazott azokról a módosító javaslatokról, amelyek az Alkotmánybíróság decemberi döntése nyomán beterjesztett médiaszabályozási csomaghoz érkeztek.

A változtatás értelmében a jövőben rádiót üzemeltetni kizárólag a médiatanáccsal kötött hatósági szerződés alapján lehet, a korábbi törvény szerinti műsorszolgáltatási szerződések az év végén megszűnnek.

Szabó Csaba fideszes képviselő hétfőn este nyújtotta be a médiatörvény módosításaihoz kapcsolódó javaslatát, amely az ellenzék szerint gyakorlatilag ellehetetlenítette volna a Klubrádiót. Bár Szabó a javaslatot később visszavonta, azt Menczer Erzsébet képviselőtársa később újra beadta több változtatással.

Az új javaslatban már nem szerepelt az, hogy át kereskedelmivé lehet átnevezni a korábban megnyert közösségi frekvenciát (ez az átminősítés nagy anyagi terhet rótt volna a nyertesre), de bekerült az, hogy a Médiatanács nem köteles szerződést kötni a frekvenciapályázatok nyerteseivel.

Menczer most elfogadott módosítójával anélkül maradhat frekvencia nélkül a Klubrádió, hogy kettőt is megnyert - értékelte a változtatást Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese. Szerinte úgy látszik, a médiahatóság akarja a törvényeket írni, aminek a törvények betartásának ellenőrzése lenne a dolga.

"Meghekkelték" a Klubrádiót érintő bírósági döntést?

Karácsony azt mondta, a Médiatanácstól jött a javaslat, legalábbis erre utal, hogy Menczer nem tudott a hétfői bizottsági ülésen egy kérdésre válaszolni, és "a Médiatanács embere tolta oda papíron a választ". "A bírósági döntéseket meghekkelve hoznak döntéseket" - tette hozzá Karácsony, aki szerint remélik, a médiatörvény módosításainak végszavazása előtt még lesz olyan módosító, ami kihúzza ennek a méregfogát.

A javaslatról az MSZP még elfogadása előtt azt írta, hogy a Klubrádió frekvenciáját érintő bírósági döntés megkerülését célozza. Ráadásul a pályázati ajánlatokat  – a pályáztatás idejére – titkosítanák, így nem derülhetne ki menet közben, ki mekkora díjat, vagy milyen műsorkvótákat vállalt, ahogy az például a klubrádiós tender esetében is történt.

A javaslat nem szab határidőt a Médiatanács számára, például a frekvenciapályázati döntésekkel szembeni bírósági felülvizsgálat esetén. "Összességében arról van szó, hogy jogerős bírósági döntések végrehajtását teszik lehetetlenné visszamenőleges hatállyal" - közölte akkor az MSZP.

Bíróság érvénytelenítette a nyertes pályázatot

A Klubrádió jelenleg a budapesti 95,3 MHz-es frekvencián sugároz, tavaly február óta folyamatosan meghosszabbított ideiglenes engedéllyel. A frekvenciát a Médiatanács tavaly megpályáztatta, döntése értelmében ezt nem a Klubrádió nyerte, ám a Fővárosi Ítélőtábla március 14-ei döntésében részben hatályon kívül helyezte az erről szóló határozatot, érvénytelennek minősítve a nyertes Autórádió pályázatát, mert a dokumentációból több helyen hiányzott a cégszerű aláírás, azaz a pályázó a formai követelményeknek nem felelt meg.

A Klubrádió jogi álláspontja szerint ebből következőleg a Klubrádiónak kell a nyertesnek lennie, mert a pályázatok értékelésekor csak egy ponttal maradt el az Autórádió mögött, és nem merült fel semmilyen újabb körülmény, ami miatt a Médiahatóságnak saját korábbi pontozási eredményét meg kellene változtatnia.

A Médiatanács május elején azt közölte, folytatja a Klubrádió frekvenciájának pályázati eljárását, miután a Fővárosi Ítélőtábla márciusi döntésében erre utasította a hatóságot. A Klubrádió szerint azonban a Fővárosi Ítélőtábla nem úgy általában utasította új eljárásra a Médiatanácsot, hanem kizárólag a jogellenesen győztesnek hirdetett Autórádió Kft. kizárására és az ennek megfelelő új végeredmény kihirdetésére vonatkozóan, aminek a hatóság köteles lett volna haladéktalanul eleget tenni.

Korábban már nyertek egy másik frekvenciát

Még a kormányváltás előtt a Klubrádió 92,9 MHz-es frekvenciára pályázott, amit a Médiatanács jogelődje, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) neki ítélt - igaz, a testület akkori fideszes delegáltja, Szalai Annamária tiltakozott a kormányzati ciklus utolsó heteiben hozott döntés ellen.

A szerződést a rádióval viszont már nem írta alá az ORTT, az új médiaalkotmány megszületése után felálló Médiatanács pedig szintén nem akarta megkötni a megállapodást a Klubrádióval. A rádió közműsor-szolgáltatóként pályázott a 92,9-re, azaz szerződéskötés esetén nem kellett volna frekvenciadíjat fizetnie. A mostani fideszes törvénymódosító azt mondaná ki, hogy ezt a frekvenciát csakis kereskedelmi rádió használhatná magas díjjal.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.