A viharos erejű északi szél miatt az Ajka és Kolontár közötti utat és a tározóktól délre található településeket is belepte a vörösiszap. Az úgynevezett kiporzás a Mal Zrt. ajkai timföldgyárában történt technológiaváltás következménye, mivel a vörösiszapot már száraz állapotban helyezik el a tározókban.
A Jobbik szerint a csütörtöki szeles idő bebizonyította, hogy Kolontár térségében komoly egészségügyi veszélyt jelent a szállópor magas koncentrációja, illetve a por lúg- és nehézfém-tartalma, ezért az ellenzéki párt azonnali lépésekre szólítja fel a hatóságokat és a Mal Zrt-t is - jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Kepli Lajos.
Az ellenzéki politikus szerint a csütörtöki erős szél hatására a légszennyezettségi térképeken jól látható, hogy Kolontár és 50-100 kilométeres környékén 2,5 szerese az egészségügyi határértéknek a szállópor koncentrációja. Kepli Lajos szerint ennek oka, hogy a Mal Zrt. a 2010-es vörösiszap-katasztrófa után áttért az úgynevezett száraz technológiára, amelynek hatására a szél elhordja a tározókból az iszapot, így lúg és nehézfémek kerülnek a talajba.
A Jobbik szerint a megoldást az jelentené, ha locsolnák az iszaptározókat, hogy a felső legfeljebb fél méter folyamatosan nedves legyen és így ne hordja el a szél. Az ellenzéki párt ezért felszólítja a környezetvédelmi hatóságokat, hogy kötelezzék a Mal Zrt-t a működő tározók folyamatos locsolására.
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A gátszakadást követően mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a szennyezést, a kármentesítés 800 hektárt érintett.
Az ajkai vörösiszap-tározókból szálló por az MTI egyik fotója szerint még az egyik kuvaszt is rózsaszínűre színezte egy Ajka melletti háznál.