Navracsics otromba ügyészkedéséről írnak a TASZ-osok
Ejnye, de bosszantó, ha kormányfő az ember, és hogy a bíróság el van választva tőle! És ismerjük jól a természetét: ha felbosszantják, azt nem hagyja annyiban - írja a TASZ jogásza, Hegyi Szabolcs a jogvédő szervezet blogján az után, hogy a kormány tagjai elégedetlenségüket fejezték ki a Cozma-gyilkosság ügyében született ítélet miatt. Szerzőtársa hozzáteszi: a Btk. nem rendelkezik arról, hogy a büntetésekkel a társadalom elvárásainak kellene megfelelni.
Navracsics Tibor igazságügyminiszter az ítélkezési gyakorlat kellő szigorának kérdését vetette fel a Kúria elnökéhez intézett levelében, lépése összefügg azzal, hogy a Cozma-gyilkosság ügyében a másodfokú bíróság az elsőfokú, életfogytiglani büntetést enyhítette. Navracsics levelében felhívja Darák Péter figyelmét arra, hogy az egyes ítéletek miatti társadalmi felháborodás megrendítheti az igazságszolgáltatásba vetett hitet, majd azt írja, ha a Kúria-elnök is szükségét látja az ítéletekben megmutatkozó bírói gyakorlat következetesebbé és a társadalom elvárásaival nagyobb összhangot mutatóvá tételére, akkor tegye meg az ehhez szükséges lépéseket.
A miniszter levele nyomán a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) három munkatársa írt publikációt a jogvédő szervezet blogjára.
Ha csak annyit kérne Navracsics Tibor a Kúriától, hogy vizsgálja felül az ítélkezési gyakorlatot, elkönyvelhetnénk szimpla marhaságnak a dolgot, ugyanis éppen az új bírósági törvény vezeti be az egységes és időszerű bírósági jogalkalmazás elősegítése érdekében a Kúria elnökének rendelkezési körébe a joggyakorlat-elemző csoport intézményét - olvasható az első cikkben, amelynek szerzője, Hegyi Szabolcs azt is hozzáteszi, ez a csoport létre is jött, meg is kezdte a munkáját, semmi szükség tehát arra, hogy a miniszter külön levelezzen és „jelezzen” az elnöknek.
A kormányfő kikacsint
Egy jogerős büntetőítélet rendkívüli, törvényességi felülvizsgálatának nincs semmi akadálya, ám éppen ez a baj, mert a Kúriának a felülvizsgálati indítványt úgy kell elbírálnia, ahogy azt kell: szigorúan kizárva minden irreleváns mozzanatot, mint amilyen az áldozatok ismertsége, vagy az elkövetők cigánysága, vagy a média lufija, vagy egyesek vérszomja, vagy a sanda kormány politikai érdekei - írja a TASZ blogja, amely szerint az a politikai hisztéria, ami az olyan ügyeket övezi, mint amilyen ez is, bizonyosan ártalmas. A kormányfő kikacsintása (amikor a parlamentben azt mondta, négyszemközt igazat adna az ítéletet bírálóknak), a miniszter otromba ügyészkedése szintén része ennek a politikai hisztériának, hiszen amikor a társadalmi elvárásoknak való megfelelést emlegetik, leplezetlenül szavazókra vadásznak - írja Hegyi Szabolcs.
A társadalom elvárásai: megfoghatatlan maszlag
"Érte már elég kritika a jelenlegi kormányt azért, amit az igazságszolgáltatás függetlenségének felszámolása térén „alkotott”, de egészen a mai napig még nem tartottunk ott, hogy bármely politikus vegye magának a bátorságot ahhoz, hogy az igazságszolgáltatás munkájába közvetlenül beleszóljon. Azért csak a mai napig, mert Navracsics Tibor (nyilvánvalóan nagyon karakán, igazi tökös gyereknek érezve magát) a veszprémi városi televíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatára kéri a Kúria elnökét, hogy kiderítse: megfelel-e a társadalom elvárásainak a Cozma-ítélet" - ez már a második cikkben áll, amelyet Sánta Szabolcs Miklós írt. A szerző kifejti, hogy a jelenleg hatályos Btk. nem szól arról, hogy a büntetési tételek kiszabásakor a társadalmi elvárásoknak kellene megfelelni, az ugyanis maszlag, egy nem létező, jogilag pedig megfoghatatlan kategória.
A népi demokrácia miniszterei leszólnak a népbíróságoknak
Úgy látszik, hogy a kormány nem elégszik meg azzal, hogy megbízható elvtársakat ültet a Kúria élére vagy az Alkotmánybíróságba, a napokban egy új szintre lépett a nemzeti együttműködés rendszere - írja ugyanott Sárosi Péter. "Szokjunk hozzá, hogy ezentúl a népi demokrácia miniszterei leszólnak a népbíróságoknak, ha nem a nép elvárásainak megfelelő ítélet születik egyik-másik ügyben" - írja, hozzátéve: no nem erőszakolnak ők semmit a független bíróságra, nem fenyegetőznek ők semmivel, csak kérdeznek, amúgy szelíd és népi demokratikus módon. Mint ahogy annak idején Kádár elvtárs szólhatott le telefonon a salgótarjáni pártbizottságba.