Itthon MTI 2012. május. 09. 18:05

Valószínűleg öngyilkos lett a volt jegybankelnök

Feltehetően öngyilkos lett tihanyi hétvégi házában Bartha Ferenc, a TriGranit Holding elnöke, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke - közölte a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság.

Hétfőn reggel nyolc órakor érkezett bejelentés a rendőrségre, miszerint Bartha Ferenc 68 éves budapesti lakost tihanyi hétvégi házában holtan találták - tudatta szerdán a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság.

A lefolytatott helyszíni szemle és az eddig beszerzett adatok alapján idegenkezűség gyanúja nem merült fel, a férfi feltehetően önkezűleg, fegyverrel vetett véget életének.

Az eset kapcsán a Balatonfüredi Rendőrkapitányság közigazgatási hatósági eljárást indított, melynek során igazságügyi orvos-, illetve fegyverszakértő bevonásával vizsgálják a körülményeket.

A rendőrkapitányság az MTI érdeklődésére közölte: nem tudnak róla, hogy Bartha Ferenc hagyott volna búcsúlevelet. Bartha Ferenc vasárnap a tihanyi Bujtor-emléknapon kiállítást nyitott meg a település művelődési házában, Bujtor István színész, rendező születésének 70. évfordulója alkalmából.

Hétfőn érkezett a hír, ami szerint Bartha Ferenc tragikus hirtelenséggel hunyt el.

Bartha Ferenc életútja

Bartha Ferenc 1943. augusztus 6-án született Budapesten. Középiskolai tanulmányait követően a Közgazdasági Egyetem Külkereskedelmi szakán tanult, ahol 1965-ben szerzett diplomát.

Bartha Ferenc
Túry Gergely

1965-ben a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének munkatársa lett, majd 1970 és 1980 között a Külkereskedelmi Minisztériumban főosztályvezető-helyettesként dolgozott. 1980-tól 1987-ig a Minisztertanács Nemzetközi Gazdasági Kapcsolatok Titkárságát vezette, majd a Kereskedelmi Minisztérium államtitkárává nevezték ki. 1988-ban a Magyar Nemzeti Bank élére került, az elnöki pozíciót 1990-ig töltötte be.

Ezt követően a bécsi székhelyű Indosuez Pénzügyi Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója lett, majd a Banque Indosuez Magyarország elnökeként dolgozott. Bartha Ferencet 1994-ben az Állami Vagyonügynökség Igazgatótanácsának elnökévé és privatizációs kormánybiztossá nevezték ki.

1995-ben megalapította és azóta vezette a Bartha Pénzügyi Tanácsadó Kft.-t, ezzel párhuzamosan 1996 és 1998 között a Gránit Pólus Beruházási és Fejlesztési Rt. vezérigazgatói posztját is betöltötte. 1997 és 1999 között a TriGranit Fejlesztési Rt. vezérigazgatója, 1999-től 2003-ig a társaság elnöke volt. 2003-tól a TriGranit Holding Ltd. elnöke, 2010-től pedig a Gránit Bank Zrt. Igazgatóságának elnöke volt.

Pályafutása során számos szakmai megbízatásnak is eleget tett, többek között 1997-től 1998-ig a Raiffeisen Unicbank Rt., 2002 és 2007 között pedig az Inter Europa Bank Rt. igazgatóságának elnökeként tevékenykedett.

Bartha Ferenc a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Ellenőrző Bizottságának elnöke volt, valamint tagja a Magyar Közgazdasági Társaságnak, a South Eastern Europe Business Advisory Council-nek és a MTA Világgazdasági Kutatóintézete Tudományos Tanácsának.

Nemzetközi munkássága elismeréséül a Francia Becsületrend Lovagkeresztjével tüntették ki.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?