ET: többpárti támogatás kellene a médiatörvény elfogadásához
Az Európa Tanács (ET) szerint többpárti támogatáshoz kellene kötni a jelenleg kétharmados médiatörvény elfogadását, változtatásra lenne szükség a magyar médiahatóság és a Médiatanács tagjainak kinevezési és jelölési módján, a közmédiában el kellene törölni az MTI kizárólagos hírkészítési jogát és meg kellene szüntetni a médiabiztos intézményét - írta az ET magyar médiaszabályozásról készített, birtokába került jelentéstervezetének megállapításait ismertetve pénteki számában a Népszabadság.
A napilap közlése szerint az ET-dokumentum - amelyet eljuttattak a magyar kormányhoz is - legfontosabb általános megállapítása, hogy bár a médiaszabályozás elfogadása és módosítása kétharmados országgyűlési támogatáshoz kötött, "de a jelen helyzetben ezt meghaladja a Fidesz parlamenti dominanciája"; ezért a tanács azt javasolja: inkább többpárti támogatáshoz kössék az ezzel kapcsolatos döntéseket.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságra és a Médiatanácsra utalva az ET kifogásolja "a politikailag motivált jelölési és kinevezési rendszert" - írja a Népszabadság, hozzátéve, a testület szerint a személyek kiválasztásánál a szakértelemre és a függetlenségre kell helyezni a hangsúlyt.
A rádiós és televíziós frekvenciák elosztásával kapcsolatban a lap ismertetése szerint az ET szükségesnek tartana beépíteni egy olyan szabályt is a törvénybe, hogy már a tender kiírását meg lehessen támadni a bíróság előtt, ne csak a pályázat végeredményével kapcsolatban lehessen jogorvoslatot kérni.
A médiaszabályozás módosítására tett javaslatát a közigazgatási és igazságügyi tárca májusra ígérte az Országgyűlés elé terjeszteni.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nem kommentálta érdemben a jelentéstervezetet: "Ahogy azt április 18-án közöltük, az Alkotmánybíróság médiaszabályozásról kiadott határozatát a tárca tudomásul vette, és annak értelmében előkészíti és várhatóan még májusban az Országgyűlés elé terjeszti a médiaszabályozás módosítását" - közölte az MTI-nek az újságcikkel kapcsolatos megkeresésére a tárca.
A minisztérium a hivatkozott tájékoztatásában az Alkotmánybíróság (Ab) médiaszabályozásról kiadott múlt heti határozatára reagált, amelyben az Ab elutasította a kormány indítványát, amely a nyomtatott és az internetes sajtótermékek felügyeletével kapcsolatban az alaptörvény értelmezését kezdeményezte. A határozat szerint az indítványban feltett kérdések az Ab alaptörvény-értelmezésre irányuló hatáskörében nem válaszolhatók meg, eldöntésük a törvényhozó felelősségébe tartozik.
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter március 21-én jelentette be, hogy a kormány az Ab-hez fordul, hogy részletes értelmezést kérjen arról a határozatról, amely alkotmányellenesnek minősítette a médiaszabályozás több pontját. Közölte, amint megkapja a kabinet a testület válaszát, a parlament elé terjeszti a médiaszabályozás módosítását, hogy azt május végéig elfogadhassa a Ház.
Az Ab tavaly decemberben ítélte alkotmányellenesnek a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló, valamint a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény egyes rendelkezéseit, a megsemmisítés időpontjaként 2012. május 31-ét határozta meg.