2012. április. 25. 16:49 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 25. 16:32 Itthon

A Zöldek szerint az EB csak a jéghegy csúcsával foglalkozott

Az Európai Parlament (EP) zöldpárti frakciója fenntartja aggályait Magyarországgal szemben, és továbbra is úgy véli, hogy az alkotmányos változtatások a demokrácia visszaszorulásához vezetnek.

Rebecca Harms, a frakció társelnöke szerdán nyilatkozatban üdvözölte, hogy az Európai Bizottság az Európai Bírósághoz fordul a bírák nyugdíjkorhatára és az adatvédelmi törvény ügyében. Aggodalmának adott viszont hangot amiatt, hogy nem foglalkoznak azzal a szélesebb körű problémával, amelyet szerinte a magyar alkotmányos változások jelentenek. Ezek ugyanis - vélekedett - "a demokrácia visszaszorulásához vezetnek Magyarországon".

"Továbbra is meggyőződésünk, hogy ez csak a jéghegy csúcsa" - fogalmazott nyilatkozatában Harms a luxembourgi székhelyű bírósági testülethez utalt két kérdéssel kapcsolatban. Szerinte az Európai Bizottság "továbbra is figyelmen kívül hagyja a szélesebb körű aggodalmakat az alkotmányos változtatások és a médiaszabadság korlátozása vonatkozásában, ami teljes mértékben ellentétben áll az EU alapját képező központi értékekkel". Megjegyezte, hogy az Európai Bizottságnak - a szerződések őrzőjeként - kötelessége megvédeni ezeket az alapértékeket. 

A zöldek társ-frakcióvezetője követelte, hogy az EU sokkal erőteljesebben lépjen fel az értékek védelmében, és "akadályozza meg, hogy Magyarország eltérjen a demokráciától". Kilátásba helyezte, hogy a frakció törekedni fog arra, az EP-ben zajló vizsgálat terjedjen ki "az alapértékek szélesebb értelemben vett megsértésére a magyar kormány részéről". E vizsgálatnak - tette hozzá - szem előtt kell tartania a további uniós fellépés lehetőségét is.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.