Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#demokrácia

hvg360 Méltányosság Politikaelemző Központ

A hazai politikai változásokat nem lehet elintézni azzal: az autokrácia kiszorította a demokráciát – a Méltányosság Központ elemzése

A demokrácia nyitott kimenetelű rendszer, amelyben a fejlődés menetét, ütemét, a konfliktusok jellegét és intenzitását, a közélet légkörét, a politikai verseny dinamikáját nem elsősorban az intézmények, sokkal inkább a releváns politikai aktorok határozzák meg.

hvg360 Méltányosság Politikaelemző Központ

Aki egy esetleges Fidesz-bukás után többpártrendszert vár, nagyot téved

A magyar történeti tapasztalat egyetlen hagyományt ismer: a dominanciát. Nem csoda, hogy az 1990 utáni sokpárti kísérletet szinte azonnal elutasította a magyar társadalom – hiába akart az elit kompromisszumos, erős versenyen alapuló politikai rendszert. Az egyetlen domináns párt iránti igény tehát nem a NER-rel kezdődött újra, hanem jóval hamarabb. Mi kellene ahhoz, hogy mégis megvalósuljon a sokpártrendszer Magyarországon?

hvg360 Méltányosság Politikaelemző Központ

Miért küzd a liberalizmus a demokrácia ellen?

A magyar politika négy kihívásának értelmezése címmel ad közre vitairatot és szervez konfe<a rel="noreferrer noopener" href="https://meltanyossag.hu/a-magyar-politika-negy-kihivasa-konferencia/" target="_blank">r</a>enciát a Méltányosság Politikaelemző Központ. Az első rész a Nyugathoz, a második rész a liberális demokráciához fűződő viszonyt elemzi. 

hvg360 Méltányosság Politikai Elemzőközpont

A nyugatos magyar politika kudarcai és esélyei

A rendszerváltás a Nyugat iránti elköteleződésével kezdődött Magyarországon, a jobboldal azonban eltérítette az országot az eredeti iránytól, a baloldal pedig ugyanott ragadt. Novák Zoltán vitairata a nyugatos magyar politikáról a Méltányosság Politikai Elemzőközpont konferenciáján.

hvg360 Sükösd Miklós

Sükösd Miklós: Orbán Balázs, Schmidt Mária, Koltay András és társaik nem működhetnének egy nyugati demokráciában

Amikor a fideszes pártállam a rezsim szolgáinak kifizetőhelyek sokaságát hozza létre, akkor az intézményeket korrumpálja. Az állami intézmények eredeti, demokratikus küldetésének rovására él vissza a hatalommal. Az Orbán-korszak után ezeket intézményeket fel kell számolni vagy demokratizálni kell. Vélemény.

hvg360 Farkas Zoltán

Timothy Garton Ash: Orbán a saját jóléte és hatalma miatt nem érzi, hogy veszélyes útra tévedt

Ha Ukrajna vereséget szenvedne, Magyarországnak olyan szomszédja lenne, amely a kudarcért a Nyugatot és Magyarországot hibáztatná – ezért érvel Timothy Garton Ash brit történész a háborúban álló ország biztonságának garantálása és uniós tagsága mellett. Az Oxfordi Egyetem professzora szerint Magyarország már nem demokrácia.