Fegyelmi eljárás indult a büntetés-végrehajtás részéről Püski Lászlóval, az államtitoknak minősített kémügy egyik gyanúsítottjával szemben még előzetes letartóztatása idején, mert egy mobiltelefont találtak a zárkájában – tudta meg a hvg.hu. A BvOP sajtóosztályán nem nyilatkoztak az ügyről,arra hivatkoztak, az személyes adatnak minősül. Úgy tudjuk, az eljárás megszűnt, mert nem derült ki, hogy kié volt a készülék.
A rácsok mögött sem volt elzárva a külvilágtól a kémügyben és az Eclipse-ügyben is érintett Püski László? - értesüléseink szerint ez is elképzelhető, mert a Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézetben előzetes letartóztatásban lévő férfi zárkájában mobiltelefont találtak egy ellenőrzés alkalmával.
Püski Lászlónak, a kémügy harmadrendű vádlottjának előzetes letartóztatását április 5-én szüntette meg a Debreceni Törvényszék és rendelte el házi őrizetét, csak úgy, mint társa, az első rendű vádlott Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) – ma Alkotmányvédelmi Hivatal – korábbi főigazgatója esetében. Ismert, a Budapesti Katonai Ügyészség által tavaly indított büntetőeljárás további vádlottja Szilvásy György, a Gyurcsány-kormány titokminisztere, valamint a Nemzetbiztonsági Hivatalt 2007 és 2009 között vezető Laborc Sándor. A vádhatóság szerint a Galambos Lajos által elkövetett kémkedés felbujtója Szilvásy György volt, Püski bűnsegédként vett részt abban. Laborc Sándor ellen pedig kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolásért emeltek vádat.
Zárkában talált mobiltelefon?
Ebben az ügyben, de minden más bűntettben is veszélyeztetheti a büntetőeljárás sikerét, ha az előzetes letartóztatásban lévő a megengedett kapcsolattartásnál bővebben tud hozzátartozóival, ügyvédjével, vagy esetleg az ügyben érintettekkel – tettestársakkal, tanúkkal – beszélni és egyeztetni. Ezért a büntetés-végrehajtási intézetekben folyamatosan szűrik a fogva tartottakhoz beküldött csomagokat, illetve keresik azt, van-e a zárkában elrejtett mobilkészülék. Úgy tudjuk, egy ilyen ellenőrzés során találtak mobiltelefont Püski László zárkájában, amelyen két másik emberrel osztozott. A kémügy vádlottját egyébként kiemelt biztonsági fokozatban tartották az intézeten belül.
A három férfi közül Püski László és Kátai Béla ellen indított fegyelmi eljárást a Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézet vezetője. Értesüléseink szerint azonban az eljárás már megszűnt. A vizsgálatot azért indították el, mert beazonosítható volt, hogy zárka lakói használták a telefont. A fegyelmit végül mégis megszüntették, mivel a telefon a zárkában került elő, nem pedig a két férfitól. Ők pedig – úgy tudjuk – azt mondták, nem az övéké a készülék, azt valószínűleg a zárka korábbi lakói hagyták ott.
Korábban többször elhangzott a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága részéről, hogy folyamatosan nézik azt, bejut-e a fogva tartottakhoz mobilkészülék. A telefonok jó negyede csomagban érkezik, ezeket könnyen kiszűrik. Amennyiben mégis eljut mobil a fogva tartottakhoz és bebukik vele, akkor nem csak vele szemben indul eljárás, hanem a parancsnok a bv-sekkel szemben is feljelentést tesz, ám ezek az eljárások nagyrészt nem járnak eredménnyel. Tavaly egyébként – a BvOP adatai szerint – 511 telefon került elő a zárkákból, 2010-ben 630, az azt megelőző évben pedig 837.
A hírhedt és titkos kémügy
A büntetőeljárás államtitoknak minősül, a tárgyalás zárt ajtók mögött folyik, így az ügy hátteréről, hogy kinek és milyen okból kémkedtek a vádlottak, már ha az valóban megtörtént. Korábban felidéztük Laborc Sándor, volt NBH-főigazgató egyik interjúját, amelyben a Mucuska-ügyet – egy, a román titkosszolgálatnak információt szállító házaspár esetét – is említi. Az NBH-ban a történtek után mintegy száz hivatásost vetettek hazugságvizsgálat alá, hogy megtalálják az ügy kiszivárogtatóját. "Leszögezném, hogy nem a szolgálatok szivárogtattak. Voltak olyan érdekcsoportok, amelyek komoly erőfeszítéseket tettek bizonyos információk megszerzésére, és sajnos akadt olyan kolléga, aki… Nos, inkább nem használom azt a kifejezést, hogy prostituálódott. De hogy értse, miről van szó: például látható személyi átfedés a Mucuska-gate és az UD Zrt.-ügy között. Az a munkatárs, aki annak idején érintettje lehetett a Mucuska-ügynek, szerepel abban a feljelentésben, amit tavaly (2008-ban – a szerk.) az adatgyűjtési ügyben tettem a rendőrségen."
Ezzel a poligráfos vizsgálattal kapcsolatban merülhetett fel az, hogy az azt végző társaság, a Zömök Kft. – Püski László cége – idegen állam (Oroszország?) érdekeit kiszolgálva gyűjthetett információt az NBH-nál. Mivel Galambos Lajost vezető személy által elkövetett vesztegetéssel is meggyanúsították, amely ügyben korábbi cikkeink szerint érintett lehet az előzetes letartóztatásban lévő Földesi-Szabó László (az Egymásért Egy-Másért Alapítvány vezetője csempészet miatt első fokon hét évre ítélt vezetője) és üzlettársa, Jakubinyi Róbert, felmerült az a lehetőség is, hogy Mol-részvényeket játszott az oroszok kezére. ()
Püski László ellen egyébként adócsalás miatt is eljárás folyik, még pedig az Eclipse-üggyel kapcsolatban. A pénzügyőrség erről azt mondta, hogy gyanújuk szerint a Zömöknek – mint az Eclipse Zrt. alvállalkozójának – kulcsszerepe volt abban, hogy az összességében tízmilliárd forintos, nemzetbiztonsági okokból titkosított informatikai közbeszerzéseket elnyert Eclipse 8,1 milliárdja után járó áfának nyoma veszett. Emiatt jelentős adócsalás miatt nyomoz a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága Püski Lászlóval szemben.