Itthon hvg.hu 2012. április. 13. 12:17

Déltől a Parlamentben döntenek Orbánék Schmitt utódjáról, Ádert is meghívták

A hvg.hu információi szerint délben a Parlamentben ült össze a Fidesz vezérkara, hogy Schmitt Pál utódjáról határozzon; a döntést hivatalosan hétfőn közlik a párt képviselőcsoportjával. A jelek szerint továbbra is Áder János a legnagyobb esélyes; úgy tudjuk, az EP-képviselőt is meghívták az elnökségi ülésre.

Elnököt (ki)választani gyűltek össze információink szerint a Fidesz vezetői pénteken déltől a Parlamentben, Orbán Viktor dolgozószobájában. Nagy meglepetésre már senki nem számít, a pártbeli odds-ok alapján most Áder János esélyei a legjobbak. Ezt erősítheti, hogy sajtóin formációk szerint az EP-képviselőt is meghívták az elnökségi ülésre. „Az, hogy maga Kövér is azt mondta, Áder alkalmasabb jelölt nála, szerintem elég erős jelzés volt” - mondta egy Orbán Viktor környezetéhez tartozó forrásunk, aki szintén nem számít semmi újra. „Nem hiszem, hogy hétfőn a frakciót bármilyen meglepetés is éri majd” - mondta.

Úgy tudjuk ugyanakkor, hogy a résztvevők elhúzódó megbeszélésekre számítanak, volt, aki lapunknak úgy becsülte: akár öt-hat órán át is tarthat a pénteki egyeztetés. Ez azért is érdekes, mert korábban Lázár János frakcióvezető tett arra utaló kijelentést, hogy amint a Fideszben megszületik valamilyen döntés, a többi parlamenti pártot is egyeztetni hívják majd, de eddig - mint megtudtuk - sem az MSZP, sem az LMP nem kapott semmilyen értesítést arról, hogy valahol, valamikor a Fidesz várja őket államfőügyben. Az MTI úgy tudja, a frakcióvezető várhatóan írásban ad majd tájékoztatást. Helyszíni tudósítónk szerint eddig Pokorni Zoltán, Kubatov Gábor pártigazgató, Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő ment be Orbánhoz. Pokorni Zoltán nem akarta kommentálni, hogy Áder Jánost hallgatják-e meg. Megérkezett Kövér László is.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője kedden - miután tárgyalt az MSZP, az LMP és a Demokratikus Koalíció képviselőivel a szocialisták által az új köztársasági elnökkel szemben megfogalmazott elvárásokról - azt mondta, pénteken tájékoztatja az ellenzéket az államfő-választási eljárásról.

Szűken már ültek

„Szűk körű formális egyeztetés” volt már Schmitt Pál utódjának ügyében - még aznap, amikor Schmitt Pál lemondott. Ezen Orbán Viktoron kívül Kósa Lajos, Lázár János és Kövér László vett részt, egy forrásunk szerint volt olyan elképzelés, hogy már itt döntést hoznak arról, hogy Kövér László lesz az új köztársasági elnök, és az ezután - hétfő késő este - kezdődött frakcióülésen már közlik is a tényt a képviselőkkel. Aztán Kövér László mégsem vállalta el, így közölte később Lázár János, hogy április 16-án jelentik be az utód személyét.

Stiller Ákos

Tény, hogy az elmúlt napokban korántsem indult meg olyan „jelöltkeringő”, mint például Gyurcsány Ferenc lemondása után, továbbra is kitartóan Áder és Kövér neve forgott komoly jelöltként. Elhangzott ugyan egy-egy név (Trócsányi László párizsi nagyköveté, vagy Hoffmann Rózsáé – utóbbit a Honfoglalás 2000 Egyesület dobta be), de ezeket komoly források sosem erősítették meg. „A Honfoglalás nyilván komolytalan fórum, Trócsányi Lászlónak pedig esze ágában sincs hazajönni Párizsból, ráadásul a Trócsányi Ügyvédi iroda képviseli a Suezt a Pécs városával szembeni perben, ami elég pikáns lenne egy elnökké választás után” – mondta egy forrásunk.

Betonba öntve

Áder és Kövér mellett szól az az érv is, hogy az új elnöknek az „orbáni alkotmány őrének” kellene lennie. Mint megírtuk, az orbáni politika, a „centrális erőtér” kétéves eredményeit kellene megvédenie Schmitt Pál utódának: erre a szerepre keres alkalmas államfőjelöltet a miniszterelnök-pártelnök. Erre is Kövért látták alkalmasabbnak korábban forrásaink, de mint most egyikük fogalmazott: igaz, hogy Áder János már 2002 óta eltávolodott a Fidesz szűk vezetésétől és a kormányfőtől is, az a gesztus, hogy a kormányfő mégis rábízta az igazságügyi és a választójogi reform kidolgozását is, jelzi a még meglévő bizalmat. „Ez Ádert is alkalmassá tenné az ’alkotmány őre’ szerepre” - mondta forrásunk.

Vagyis a Fidesz már 2014 utánra is tekint, már csak azért is, mert - mint megírtuk - nem lesz sok feladata az új köztársasági elnöknek az elkövetkező években, mivel a kétharmados törvények többségén már túl van az Országgyűlés, és a 2010-es kormányváltás óta a független intézmények vezetőinek java részét már lecserélték. Kormányt viszont buktathat majd az új alkotmány szerint: ha az adott évre vonatkozó költségvetést a kormány március 31-ig nem tudja elfogadtatni az Országgyűléssel, akkor az államfő feloszlathatja a parlamentet.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.