Kit vezethet ki a parlamentből Kövér leendő őrsége?
Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága szerdán módosító javaslatot nyújtott be a parlamenti vita alatt álló új országgyűlési törvényhez, amelyben a testület azt kezdeményezi, hogy az ülésnapról kizárt képviselőket - az eredeti kormánypárti javaslattal szemben - ne vezettethesse ki a tervezett országgyűlési őrség.
A változtatás elfogadása esetén a házelnök irányítása alá tervezett fegyveres szerv, az országgyűlési őrség csak azokat a képviselőket vezettethetné ki az ülésteremből, akiknek felfüggesztették képviselői jogai gyakorlását.
Az alkotmányügyi bizottság - a parlament honlapján olvasható változtatási javaslatai alapján - azt is el szeretné érni, hogy az ülésnapról kizárt képviselőknek ne kelljen elhagyniuk az üléstermet, tőlük csak a szót vonják meg kizárásuk esetén. A testület meghagyná ugyanakkor Lázár János, Gulyás Gergely (Fidesz) és Harrach Péter (KDNP) azon indítványát, hogy a kizárt képviselők büntetésük idejére ne kapjanak tiszteletdíjat.
A kormánypárti politikusok 2013. január 1-jére javasolják létrehozni az országgyűlési őrséget, amely önálló központi költségvetési szervként működne. Az előterjesztés alapján az őrség feletti költségvetési irányítási jogokat a házelnök gyakorolná. Az alkotmányügyi bizottság ezzel összefüggésben szerdán azt is kezdeményezte, hogy az Országgyűlés elnöke, ha törvény eltérően nem rendelkezik, gyakorolja a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvényben meghatározott, a fegyveres szervet irányító miniszter részére meghatározott feladat- és hatásköröket.
Az Országgyűlési Őrséget a parancsnok vezeti majd a tervek szerint. Az őrök a rendőrségi törvényben meghatározottak szerint fokozott ellenőrzést hajthatnának végre, ruházatot, csomagot és járművet vizsgálhatnának át, felvilágosítást kérhetnének, magánlakásban és közterületnek nem minősülő egyéb helyeken is intézkedhetnének, kép-, illetve hangfelvételt készíthetnének, helyszínt biztosíthatnának.
Kényszerítő eszközként bilincset, vegyi eszközt, elektromos sokkoló eszközt, rendőrbotot, lőfegyvert ugyancsak a rendőrségről szóló törvényben meghatározottak szerint használhatnának majd. A tárgyalási rend fenntartásával kapcsolatos feladatok ellátása során kényszerítő eszközként azonban kizárólag testi kényszert alkalmazhatnának. Az őrségnek nyomozóhatósági jogköre nem lenne.