A szavazatok valamivel több, mint kétharmadát megszerezve választották meg újabb két évre az MSZP elnökének Mesterházy Attilát a párt tisztújító kongresszusán.
Az MSZP szombati, tisztújító kongresszusán a 373 érvényesen szavazó küldött közül Mesterházy Attilára 258-an, kihívójára, Szanyi Tiborra 115-en szavaztak. Mesterházy ezzel a szavazatok valamivel több, mint kétharmadát szerezte meg, 69, 17 százalék támogatta összesen. A szavazatok 33 százalékát kapta Szanyi Tibor, 8 százalékot pedig érvénytelennek minősítettek.
Mesterházy, miután újraválasztották, azt mondta: a szocialisták önmaguknak és a választóknak is tartoznak azzal, hogy eredményeik mellett a kormányzásuk alatt elkövetett hibákról is számot adnak. Hibának minősítette például, hogy 2006-ban nagy eltérés volt az MSZP választási és a kormányprogramja között. Ennek tanulsága szerinte, hogy mindig, zárt körben is őszintén kell beszélni az ország helyzetéről.
Szólt arról, hogy 2006 őszén a szélsőjobboldal akciói váratlanul érték a rendőrséget, amely erre hibákat elkövetve válaszolt. Hiba volt az is, hogy olykor kapkodás jellemezte a kormányzást, a reformokat nem készítették elő.
Súlyos hibának nevezte, hogy „az MSZP immunrendszere” nem volt elég erős ahhoz, hogy „a tisztességtelen, nyerészkedő politikusokat időben kivesse a pártból”. A pártelnök szerint ebből is tanultak, szigorították az etikai szabályokat. Azt is mondta, az MSZP kormányon eltávolodott az emberektől, de ezen is változtatnak szerinte, választ ígérve a legfontosabb társadalmi és szociális problémákra.
Mesterházy Attila szerint amíg két éve sokan azt mondták, hogy az MSZP eltűnik a süllyesztőben, az utóbbi hónapokban a párt támogatottsága elmozdult a mélypontról, és kiderült, azoknak van igazuk, akik szerint a szocialisták nélkül nem lehetséges a kormányváltás 2014-ben. Szerinte egyre többeknek számít, ki lesz a szocialisták kormányfőjelöltje, de úgy gondolja, ezt a kérdést még nem kell megválaszolniuk. "Erős párt, erős program, erős szövetség és erős jelölt, ez a helyes sorrend" - mondta.
A párt a kongresszuson ezt követően megválasztja a választmányi elnököt. A testületet nyolc éve irányító Simon Gábor visszalépése után a posztra Botka László szegedi polgármester az egyetlen jelölt.
A két alelnöki helyre Gúr Nándor, az MSZP borsodi elnöke, Herczog Edit európai parlamenti képviselő és Horváth Csaba, a szocialisták budapesti frakcióvezetője pályázik. Elnökhelyettes Balogh András, Simon Gábor vagy Szanyi Tibor lehet. A tíz, még kiadó elnökségi helyre húszan jelentkeztek, nagyrészt az országos politikában eddig nem vagy kevéssé ismert politikusok. A párt korábbi vezetői - Hiller István, Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Szekeres Imre - nem indulnak a tisztújításon, míg Kovács László korábbi pártelnök, külügyminiszter és uniós biztos hiába mérette volna meg magát, a jelölőbizottságban nem kapott elég támogatást.