"Történelmi" alkalomra gyűltek össze a szocialisták
Szombat délelőtt megkezdődött az MSZP kongresszusa a budapesti SYMA-csarnokban, a csaknem négyszáz küldött zárt ülésen választja meg a szocialista párt tisztségviselőit. A tanácskozásra várhatóan csak délután, a megválasztott elnök beszédének idejére engedik be az újságírókat.
Török Zsolt szóvivő a helyszínen arról tájékoztatott: a kongresszus először az országos elnökség és a választmány beszámolóját hallgatta meg. Szavai szerint Mesterházy Attila pártelnök azt mondta, az elmúlt csaknem két évben, vezetésével stabilizálták az MSZP helyzetét, és növekedési pályára állították a párt támogatottságát, így ma már egyértelmű, hogy a szocialisták részvétele nélkül nem lehet leváltani az Orbán-kormányt. A szóvivő tudatta, hogy a 430 regisztrált küldött közül nagyjából négyszázan vannak jelen.
Az elnöki posztért az azt 2010 óta betöltő Mesterházy Attila és Szanyi Tibor elnökségi tag indul. Az MSZP történetében először fordul elő, hogy a hivatalban lévő elnöknek kihívóval kell megküzdenie, és a küldöttek nyolc év után először választhatnak két jelölt közül pártelnököt. A vezető tisztségek nagy részéért többen indulnak, kivétel a választmányi elnöki pozíció, amelyre a testületet nyolc éve irányító Simon Gábor visszalépése után Botka László szegedi polgármester az egyetlen jelölt.
A két alelnöki helyre Gúr Nándor, az MSZP borsodi elnöke, Herczog Edit európai parlamenti képviselő és Horváth Csaba, a szocialisták budapesti frakcióvezetője pályázik. Elnökhelyettes Balogh András, Simon Gábor vagy - ha veszít az elnökválasztáson - Szanyi Tibor lehet. A tíz, még kiadó elnökségi helyre húszan jelentkeztek, nagyrészt az országos politikában eddig nem vagy kevéssé ismert politikusok. A párt korábbi vezetői - Hiller István, Lendvai Ildikó, Kiss Péter, Szekeres Imre - nem indulnak a tisztújításon, míg Kovács László korábbi pártelnök, külügyminiszter és uniós biztos hiába mérette volna meg magát, a jelölőbizottságban nem kapott elég támogatást.