DK: Károlyit a háborúpártiak tartják árulónak
Elfogadhatatlan és megdöbbentő cselekedetnek nevezte Károlyi Mihály szobrának tervezett eltávolítását a Kossuth térről hétfői, fővárosi sajtótájékoztatóján Bauer Tamás, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.
A Parlament épületénél olyan magyarok szobrai állnak, akik emigrációra kényszerültek, Bauer Tamás emlékeztetett rá, hogy Károlyi Mihály, az első magyar köztársasági elnök mellett Kossuth Lajosnak és II. Rákóczi Ferencnek is külföldre kellett menekülnie a magyarországi önkényuralom elől.
A Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén tulajdonosi hozzájárulást adott a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotás Siófokon történő felállításához. Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukcióhoz kötődően. Ezt megelőzően a tervezett döntés ellen az LMP és az MSZP is tiltakozott.
Bauer Tamás a városházi ülésterem előtt tartott sajtótájékoztatóján hozzátette: a földosztó Károlyi Mihálynak a Horthy- és a Rákosi-rendszer elől is emigrálnia kellett. Álláspontja szerint azok tartják Károlyit árulónak, akik "a háború hívei" és a társadalmi igazságosság, valamint a köztársaság helyett az önkényuralmi berendezkedést támogatják. Megfogalmazása szerint a Károlyi-szobor eltávolítása a Fidesz ilyen törekvéseit szimbolizálja, ezért e döntés ellen minden magyar demokratának tiltakoznia kell.
A hétfői sajtótájékoztatón Vitányi Iván független országgyűlési képviselő, a DK tiszteletbeli elnöke azt mondta, hogy a legnagyobb tisztelettel kell emlékezni azokra, akik a társadalom igazi felemelkedését akarták. A Parlament előtti tér arra való, hogy megjelenjenek ott azok, akik ezt képviselték - köztük Károlyi Mihály.
Vitányi Iván hangsúlyozta, hogy Károlyi Mihály ellenezte a háborút, amely Magyarországot a pusztulásba vitte 1914 után. Mint elmondta: az első magyar köztársaság kikiáltásával a demokrácia irányába indult volna az ország, ám ezt a történelem, az akkori nemzetközi helyzet és sokan Magyarországon is megakadályozták.
A sajtótájékoztatót kérdéseivel és megjegyzéseivel egy rövid időre megzavarta Gonda László, a 2006-os Kossuth téri demonstrációk egyik szervezője.