2012. március. 24. 06:31 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 24. 06:25 Itthon

Egyre több holtat temetnek el közpénzből

Szegényebb országrészeken a temetések harmada-negyede közpénzből megy - írja szombati összefoglaló cikkében a Népszabadság.

Évről évre több az olyan temetés, amelynek költségét a helyi önkormányzatok kénytelenek állni: a városokban a temetések legfeljebb fél-egy százaléka a köztemetés, az állástalanságtól leginkább sújtott falvakban viszont gyakran a végső búcsúk negyedét-harmadát az önkormányzat finanszírozza - írta a Népszabadság szombaton.

A lap összeállítása szerint 2009 és 2011 között Debrecenben például 147-ről 205-re, Egerben 20-ról 45-re, Győrben 39-ről 49-re, Pécsett 118-ról 152-re nőtt a köztemetések száma. Az 1200 lelkes Baranya megyei Alsószentmártonban pedig - ahol 1990 óta folyamatosan 90 százalék körüli a munkanélküliség - évente 14-15 helybelit búcsúztatnak, közülük hármat-négyet a falu pénzén, és az önkormányzat a többi temetéshez is 50 ezer forint segélyt biztosít a családoknak. A Népszabadság szerint tízéves összehasonlításban szinte minden településen lényegesen több lett a köztemetés.

Ha valakinek nincs fellelhető hozzátartozója, eleve az önkormányzatra marad a temetés, ha pedig vannak rokonok, de nem tudják vállalni a végső búcsú költségét, akkor szintén a településé a feladat. Azt, hogy a rokonok mikor jogosultak köztemetést kérni, helyi rendeletek szabályozzák, a legtöbb helyen az a feltétel, hogy a családban az egy főre jutó jövedelem ne haladja meg az öregségi nyugdíjminimum (28 500 forint) másfél-kétszeresét - írta a Népszabadság. Akad település, ahol a köztemetés árát később egy összegben vagy részletekben vissza kell fizetnie a rokonságnak, és sok helyütt akkor várják el a költségek utólagos megtérítését, ha az elhunyt után maradt örökség erre fedezetet nyújt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.