2012. március. 23. 17:48 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 23. 17:47 Itthon

A reformátusokhoz kerül az Arany Alkony 200 lakója

A Magyarországi Református Egyház szembesülve az Arany Alkony idősotthonok működésének ellehetetlenülésével, 200 idős ember elhelyezését vállalja intézményeiben - írja közleményében az egyház.

A fővárosi kormányhivatal február 24-én kelt határozatával március 31-i határidővel visszavonta az Arany Alkony idősotthonok működési engedélyét. Ezzel a döntéssel nyolc intézmény összesen 1300 lakójának sorsa vált bizonytalanná - idézi fel a református egyház pénteki közleménye.

Ebben a helyzetben a Fővárosi Önkormányzat március 21-én felvette a kapcsolatot a budapesti idősgondozási intézmények fenntartóival, így a Magyarországi Református Egyházzal (MRE) is, segítségünket kérve.

"Az MRE értetlenül és szomorúan áll a fejlemények előtt, de lehetőségeihez képest segíteni szeretne a rászorultakon, ezért szeretetszolgálati intézményei kevesebb, mint 48 óra alatt kétszáz idős ember azonnali elhelyezését vállalták" - olvasható a közleményben.

A református egyház összesen 390 szociális szolgálatot tart fenn, ezek közül 59 működik idősotthonként. A bajba jutottakat az egyház az idősotthonokban helyezi el, ahol jelenleg 3000 idős emberről gondoskodnak.

"Tisztában vagyunk azzal, hogy ez a segítség nem jelent teljes körű megoldást, de reméljük, hogy a kialakult helyzet összefogásra buzdítja az idősellátásban érintett hivatalokat és intézményeket" - tették hozzá.

A fővárosi önkormányzat pénteken azt közölte, keresi a megoldást az Arany Alkony Idősek Otthona ügyében. A közlemény szerint a főváros az ellátottak biztonsága érdekében arra kéri az illetékes, másodfokon eljáró Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalt, valamint az eljárást felügyelő Nemzeti Erőforrás Minisztériumot, hogy mielőbbi döntésével tegye lehetővé, hogy legalább 4, de legfeljebb 6 hónapja legyen a fővárosi önkormányzatnak a probléma kezelésére.

Mint írták, a Fővárosi Szociális és Gyámhivatal április 1-i hatállyal vonta vissza az Arany Alkony Idősek Otthonai működési engedélyét, amelynek fő indoka az volt, hogy a fenntartó Kálvin János Presbiteri Misszió (KJPM) és a tulajdonosok, a Medicatus Kft. között nem jött létre ingatlanbérleti jogviszony.

A gyámhivatal a fővárost kérte fel, hogy gondoskodjon a rászoruló 840 idős ember ellátásáról, ám az önkormányzat megfellebbezte a határozatot, arra hivatkozva, hogy 15 nap nem elég a megfelelő ellátás megszervezésére, a jogvita megoldására, valamint jogszerű döntések meghozatalára.

A hivatal közleménye szerint együtt éreznek a rászoruló idősekkel és mindent megtesznek a legjobb megoldás érdekében, ugyanakkor jelezték, hogy több időre van szükségük.      Megjegyezték, hogy a krízishelyzet példás együttműködést hozott, miután a fővárosi önkormányzat segítséget kért az illetékes tárcáktól, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól, továbbá egyházi és civil fenntartóktól.

A tájékoztatás szerint három nap alatt 14 egyházi és civil fenntartó, köztük a Református, a Baptista és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közel 500 férőhelyet, pszichológusokat, lelkészeket, jogászokat, orvosokat ajánlott a probléma megoldására. Emellett a főváros 200 üres férőhelyet ajánlott fel, s július elsejétől további 530 férőhelyet tud bevonni.

A főváros jelezte, hogy álláspontjuk szerint az Arany Alkony Otthonokban maradni kívánó idős emberek ellátásának biztonságát az szolgálná, ha a tulajdonos Medicatus Kft. és társai, vagy az általuk létrehozott Kht. tartaná fenn az intézményeket. Mint indokolták, ezzel a határozatra okot adó jogvita megszűnne, hiszen a tulajdonos és a fenntartó azonos lenne.

Kitértek arra, hogy ötmilliárd forintos többletköltséggel járna, ha egyházi fenntartó új szolgáltatót hozna létre, emellett azt is megjegyezték, hogy a főváros nem lehet egy számára ismeretlen jogi és gazdasági háttérrel működő intézmény fenntartója.

Az önkormányzat a Fővárosi Szociális és Gyámhivatal bevonásával tárgyalásokat és szakmai együttműködést ajánlott a tulajdonosoknak annak érdekében, hogy saját maguk legyenek intézményeik fenntartói.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.