2012. március. 19. 16:00 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 19. 15:55 Itthon

Fidesz: "amit Schiffer állít, az egy rendkívül durva csúsztatás"

Visszautasítja a fideszes Varga István az LMP-s Schiffer Andrásnak azt a kijelentését, hogy a Lehet Más a Politika, illetve az ellenzék "nyomása" kellett a Nemzeti Emlékezet Bizottságának felállításához. A kormánypárti képviselő hangsúlyozta, már a tavaly decemberben elfogadott, az új alaptörvényhez kapcsolódó átmeneti rendelkezések kimondják e testület működését.

Schiffer András hétfői sajtótájékoztatóján közölte, pártja üdvözli a Nemzeti Emlékezet Bizottsága felállítását, de sajnálatosnak nevezte, hogy ahhoz az LMP, illetve az ellenzék "nyomása" kellett.

Erre reagálva a fideszes Varga István, a parlament alkotmányügyi bizottságának tagja az MTI-nek azt mondta: amit Schiffer András állít, az egy rendkívül durva csúsztatás, ugyanis mindenki tudhatja, hogy "mi hoztuk létre ezt a bizottságot" az új alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről szóló jogszabályban már tavaly decemberben. "Az LMP-nek ehhez semmi köze" - húzta alá a kormánypárti képviselő, hozzátéve: "visszautasítom Szakasits Árpád dédunokájának ezt a megjegyzését". Varga István szerint az LMP volt frakcióvezetője teljes mértékben mellőzi a szakmaiságot és a kronológiai hűséget.

A Fidesz-KDNP hétfői frakcióülésén döntött arról: felkéri a kormányt, hogy május 15-ig dolgozza ki azokat a jogszabályokat, amelyek lehetővé teszik a kommunista rendszer bűneit feltáró Nemzeti Emlékezet Bizottsága létrehozását. A tanácskozás után Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője arról tájékoztatott, hogy a nem politikusokból, hanem szakértőkből álló bizottságnak még ebben a parlamenti ülésszakban, vagyis június végéig fel kell állnia.

A testület feladata lesz, hogy megnevezze a kommunista diktatúra vezetőit, és azt, hogy kit milyen felelősség terhel. Vizsgálnia kell a lusztráció kérdését, vagyis hogy a korábbi vezetők hogyan vehetnek részt a közéletben, valamint a kommunista párt szerepét, a volt kommunista vezetők nyugdíjának kérdését, a pártvagyon sorsát, továbbá a Belügyminisztérium, az erőszakszervezetek működését - részletezte.

Hirdetés