Nem múlt el idén sem az ünnep kisebb atrocitások nélkül. Szélsőséges tüntetők betörtek a Bank Centerbe, majd az egykori MTV-székház elé vonultak. Orbán Viktor ünnepi beszédében az uniónak üzent, egyenlőséget követelt a magyaroknak. A Milla tüntetésén beiktatták Dopemant alternatív köztársasági elnöknek. Gyurcsány szerint Petőfi megvetné Orbánt, az LMP aláírásokat gyűjtött. Összefoglalónk a március 15-i eseményekről.
Nehezen dönthette el az állami rendezvényeken résztvevő kívülálló, hogy egy magyar vagy egy lengyel nemzeti ünnepen van. A lengyelek maguknak is ellentmondva azt mondták, hogy hétszázan illetve 3-4 ezren érkeztek csütörtök reggel egy külön vonattal, hogy kifejezzék, az Orbán-kormány mellett állnak.
Az állami ünnepségek délelőtti programjának főszereplői a lengyelek voltak, olyannyira, hogy a magyarok szolidaritásukat kifejezve „Viktor Orbánt” skandáltak.
A nemzeti lobogó felvonása után egy kisebb menet indult a Nemzeti Múzeum elé, ahol a Gazeta Polska lengyel újság főszerkesztője arról beszélt, „lengyelek ezrei jöttek el, hogy együtt örvendezzünk a szabadságnak”.
Majd Tarlós István közölte ünnepi beszédében, vége annak a korszaknak, amikor Budapest csak a liberálisoké volt. Nincs mitől félniük, nem kell tőlünk félteni Európát – üzente a "hangosan kiabálóknak" Tarlós, aki szerint senkinek nem lehet kétsége: Magyarország Európához akar tartozni. Szerinte a szocialisták alatt a szabadság mást jelent: a közjót lesöpörték az asztalról, szabad volt gumilövedékekkel kilőni a járókelőket, „szabad volt a hajléktalanoknak úgy és ott meghalni, ahol csak akartak”.
Ezután a lengyel és a magyar ünneplők közösen vonultak fel a budai Várba, majd némi szabadidős program után újra vonulni kezdtek a Kossuth térre. A tömeg a Clark Ádám téren kezdett duzzadni, a Széchenyi térnél becsatlakoztak a Békemenet tagjai is. A tömeg dobszó kíséretében vonult be a Kossuth térre, ami zsúfolásig megtelt.
Orbán: nem leszünk gyarmat
A központi ünnepség csúcspontjaként Orbán Viktor lépett a színpadra, aki teljesítette Bencsik András kívánságát, és lengyelül is mondott egy mondatot. A miniszterelnök harcias hangvételű beszédében többször üzent az Európai Uniónak. Mint mondta, Magyarország nem lesz gyarmat, és elég volt abból, hogy hazánkkal szemben kettős mércét alkalmazzanak.
"Magyarország a ránehezedő nemzetközi nyomással szemben nem tudta volna felvenni a versenyt, ha nem mondjuk ki, a magyarok nem fognak idegenek diktátuma szerint élni" - jelentette ki a kormányfő igen szenvedélyes beszédében.
Orbán Viktor a jegybank függetlenségéről is beszélt, beszédében utalt arra, hogy az EU feltételül kötötte ki, hogy a Magyar Nemzeti Banknak függetlennek kell lennie. Mint mondta, a márciusi ifjak is látták azt, hogy a pénzügyi függetlenség fontos, ezért törekedtek arra, hogy független nemzeti bankot követeljenek. Szerinte ugyanakkor nem az a független jegybank, ami a nemzetétől független, hanem az, ami megvédi a nemzet szabadságát. "Józan ember nem adja a kamrakulcsát a szomszédjának" - tette hozzá.
Mint mondta, nem leszünk másodrendű európai polgárok, ugyanazt a mércét alkalmazzák Magyarországgal szemben is, mint másokkal. Szerinte nem hagyhat Európa egész országokat az út szélén.
Milla: kitüntetést kapott Lázár és Szijjártó is
Az ellenzéki, civil tüntetők eközben az Erzsébet híd környékén gyülekeztek, a millások demonstrációján százezren vettek részt. A rendezvény elején beiktatták Magyarország alternatív köztársasági elnökét, az Egymillióan a Sajtószabadságért (Milla) csoport által megválasztott Dopemant. A rapper az egybegyűltek előtt a Szabad sajtó útján felolvasta a külön erre az alkalomra írt szövegét, melynek egyik sora így hangzott: "én is utálom a vezetőket, de b.ssza az élet, mi neveltük őket".
A Milla rendezvényén mások mellett beszédet mondott Parti Nagy Lajos író és Galkó Balázs színművész, Majtényi László volt adatvédelmi biztos pedig átadta a Rák Bende-díjakat, amelyeket az alkotmányosság lebontásáért legtöbbet tevők kapnak minden évben. A fődíjat Szájer József fideszes EP-képviselő kapta, amiért megírta az új alkotmányt. Az "úri lócsiszár" fokozatot Balsai István kapta, a "rókalelkű" fokozat Lázár János Fidesz-frakcióvezetőt illette meg, az "érckakas" fokozatot Szijjártó Péter kapta meg, egy iPadet aranyláncon a szóvivői tevékenységéért.
A "pozitív", "nem Rák Bende" - díjat Parti Nagy Lajos író kapta és az az alkotmánybíra, aki annak idején, amikor megcsonkították az Ab jogköreit, lemondott posztjáról, ám őt nem sikerült megtalálnia a tüntetést szervezőknek.
Gyurcsány: Orbánt megvetné Petőfi
Idén Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció is ünnepelt. Mint mondta, "Petőfi Sándor megvetné Orbán Viktort, mert amiben ők hittek, abban Orbán nem hitt". Szerinte Orbán kormányával nem az a baj, hogy időnként téved, hanem az, hogy "elveszi a harmadik köztársaságot". Elmondta: a Szabadság és Reform Intézet nemrég beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz, hogy mondja ki, hogy Orbán hatalma illegitim, az Ab azonban elutasította őket. Panasszal éltek ez ellen és most Gyurcsány felszólította az Ab-t, hogy vizsgálja meg érdemben a panaszt és a beadványt 30 napon belül, mert ha nem, alkotmányos blokád alá fogják vonni az Ab-t.
Az MSZP Esztergomban tartotta megemlékezését. Mesterházy Attila azt mondta, "A magyar erős nemzet (…), de ez a kormány gyenge, mert nem összeköti, hanem szétszakítja a nemzetet, egyedül pedig képtelen megbirkózni az ország gondjaival.
Az LMP idén nem fát ültetett, hanem a népszavazásukhoz gyűjtöttek aláírásokat. Vágó Gábor a Pilvax közben arról beszélt, hogy nem kávéházakban kell panaszkodni, hanem a népszavazási kezdeményezéshez kell csatlakozni.
Fél négykor kezdődött a Jobbik megemlékezése a Deák térnél. Vona Gábor pártelnök szerint a Fidesz nem fejezte be a rendszerváltást, ehelyett egy hazug rendszerváltást betonozott be. Véleménye szerint a szabadság nem az, hogy bármit megtehetek - az a szabadosság - hanem az, hogy "senkinek nem vagyok a rabszolgája". „A liberális demokrácia, ahova a Fidesz is tartozik, egy totalitárius rendszer, ahol egész nemzeteket döntenek rabszolgasorba a világ hatalmasai” – tette hozzá.
Nincs ünnep atrocitás nélkül
Úgy tűnik, hogy nincs ünnep atrocitás nélkül. A Milla-tüntetéséhez közel, a kordon másik oldalán a Jégbüfénél a 64 Vármegye tartott demonstrációt. A készenléti rendőrök egy szélsőjobbos tüntetőt elkísértek a helyszínről, egy másikat pedig őrizetbe vettek. A Rendszervágás elnevezésű rendezvényük hamar véget ért, de a demonstrálók ennyivel nem elégedettek meg.
A Szabadság térre vonultak, ahol elhatározták, hogy az IMF magyarországi képviselőjének átadnak egy petíciót, ezért a Bank Centerhez vonultak. Kiderült, az IMF magyarországi nincs az amúgy is zárva lévő épületben, ezért két petárdát dobtak be, majd betörtek az épületbe. A kiérkező rohamrendőrök hamar lezárták az épületet, a tüntetők ezért az egykori MTV-székház elé vonultak, amire kitűzték az árpádsávos zászlót. A BRFK végül 13 embert állított elő.
Percről percre tudósításunkat a március 15-i eseményekről itt olvashatja!