Itthon hvg.hu 2012. március. 12. 12:52

Index: vagyonbevallás kell az olcsóbb bölcsődéhez

Nemcsak jövedelemigazolásokat, de szabályos vagyonnyilatkozatokat is ki kell tölteniük azoknak a szülőknek, akik most szeretnék bölcsődébe íratni gyermeküket. Sok szülő meglepődött, hogy a kérdőíveken az önkormányzat milyen részletekbe menő adatokat kér a vagyoni és jövedelmi viszonyaikról.

Az Országgyűlés tavaly módosította a gyermekvédelmi törvényt, amely lehetővé teszi, hogy a bölcsődei gondozásért az étkezésért fizetendő díjon felül  – a fenntartó döntésétől függően – külön személyi térítési díjat állapítsanak meg. A térítési díj összegét a fenntartók határozzák meg az állami normatíva és a bölcsőde „szolgáltatási önköltségének" különbözete alapján, ez pedig akár több ezer forint is lehet naponta - írja az Index.

Az ebédpénz mellé kért személyi térítési díjjal az önkormányzatok élhetnek, de saját helyi szabályozásukkal szociális helyzettől függően mérsékelhetik, vagy akár teljesen el is engedhetik az összeget. A szülőknek ehhez a segélyek kéréséhez hasonlóan jövedelmigazolást és szabályos vagyonbevallást kell beadnia az önkormányzatokhoz, amelyekben a kérdések közt szerepel a lakás, a telek, az üdülő, a termőföld és egyéb ingatlanok pontos címe, mérete, becsült értéke, a szerzés éve, fel kell tüntetni az autók, motorok és egyéb járművek típusát, rendszámát, szerzési és gyártási évét és értékét is. Emellett meg kell adni a foglalkoztatásból, vállalkozásból származó jövedelmet, a táppénz és a gyermekgondozási támogatás összegét, a nyugdíjat, a szociális jövedelmeket, az ösztöndíjból és bérbeadásból származó, munka- és egyéb bevételeket is.

Az erről szóló kormányrendelet értelmében idéntől az étkezésért fizetendő térítési díjon felül a gondozásért külön, a fenntartó által megállapított személyi térítési díj legfeljebb az egy főre eső jövedelem 25%-a lehet. Ez azt jelenti, hogy több ezer forinttal emelkedhetnek a szülők kiadásai. A  kormányrendelet pontosan meghatározza, milyen jövedelemigazolást kell kérni a szülőktől, a nyilatkozatok formájáról azonban nem rendelkezik.

2011-es adatok
Nemzeti Erőforrás Minisztérium

A térítési díjra amúgy a bölcsődék erősen rászorulnának, a működtetésre adott állami normatíva ugyanis az elmúlt években folyamatosan  csökkent, az önkormányzatoknak pedig ezzel párhuzamosan egyre nagyobb összegekkel kellett hozzájárulniuk az intézmények fenntartásához.

Egyelőre nem mérhető fel, hány önkormányzat él a lehetőséggel. A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (BDDSZ) előzetes felmérése szerint az országban található több mint hatszáz önkormányzati bölcsőde 5 százalékában már biztosan bevezetik a díjat, és 35 százalékuknál már zajlik annak előkészítése is. Hét százalék egyáltalán nem tervezi idén kivetni a díjat, az intézmények több mint a feléről pedig később akar dönteni a fenntartó önkormányzat.

A szülők által megadott adatokat az önkormányzat kizárólag a személyi térítési díj megállapításához használhatja, de nincs hatásköre az adatok ellenőrzésére, így legfeljebb csak bízhat benne, hogy azok megfelelnek a valóságnak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?