Semmilyen költsége nincs a Békemenet második felvonásának március 15-én. A kormány melletti kiállásra csak Lengyelországból több ezren érkezhetnek – közölte a hvg.hu-val Bayer Zsolt. A rendezvény kapcsolattartójának az MTI a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium munkatársait jelölte meg, amit a minisztérium visszautasított és azonnal kijavíttatott.
Mindenki a saját pénzén utazott januárban és így jön most is a Békemenetre – mondta a hvg.hu-nak Bayer Zsolt újságíró, a Békemenet Magyarországért Egyesület egyik alapítója, amikor arról érdeklődtünk, tud-e arról, hogy a vidéki szimpatizánsoknak szerveznek-e buszokat a rendezvényre. Mint ismert, a januári első vonulásra fideszes helyi szervezetek intéztek buszokat nagy számban. Több ezer lengyel szimpatizánst is várnak.
A Békemenet költségeivel kapcsolatban Bayer Zsolt megjegyezte, száz szervezővel biztosítják a menetet, ők ingyen vállalták ennek a feladatnak az ellátását. „Mi más lenne, ami bármibe is kerülne?” – vetette fel Bayer Zsolt. Amikor rákérdeztünk a januári menetet hirdető óriásplakátokkal kapcsolatos költségekre, a főszervező azt felelte, civilek adták össze azt az ötmillió forintot, amibe a kampány került.
Korábban Bayer Zsolt azt mondta lapunknak, hogy nem tudja, és nem is érdekli, honnan jött a pénz, kérdezzük meg Csizmadia Lászlót, a Civil Összegfogás Fórum szóvivőjét, ő viszont azt mondta, Bayer Zsolt illetékes nyilatkozni. Csizmadia Lászlót most is megkerestük, ő azonban arra hivatkozva, hogy a témában készült videónkban úgy használtuk fel a vele készült beszélgetést, hogy nem tudott róla, nem kívánt nyilatkozni.
Garantált a számháború
Másfél hónappal ezelőtt számháborút váltott ki az, hogy a január 21-én tartott Békemenet Magyarországért elnevezésű, a kormány intézkedéseit pártoló rendezvényen hányan sétáltak a Hősök teréről az Andrássy úton át a Kossuth térre. Akkor Felvidékről és Romániából is érkeztek szimpatizánsok. A Belügyminisztérium akkori közleménye szerint a rendezvényen csaknem négyszázezren vettek részt, más, nem kormánypárti számítások ennek mintegy harmadára tették a vonulók számát.
Március 15-én újabb Békemenet vonul Budapest belvárosán át, hogy "így fejezzék ki az Orbán-kormány iránti bizalmukat". A menetet a két főszervező Bayer Zsolt és Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője jelentette be. Felhívása szerint „ismét szükség van arra, hogy utcára vonuljunk, és megmutassuk az erőnket. Erre kötelez bennünket a nemzeti ünnep hagyománya, továbbá az a tény, hogy csak átmenetileg csitultak az ország és a kormány elleni igaztalan, gyakran kifejezetten aljas támadások”. Bayer Zsolt megjegyezte, azért is kell megmutatni az erejüket, mert a március 15-i ünnepek miatt az ellenzék az utcára vonul, és „megint el akarják hitetni országgal-világgal, hogy senki sem támogatja Orbán Viktort és kormányát”.
A szimpatizánsok ezrei viszont a januárihoz képest rövidebb útvonalon, a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri épületétől vonulnak a Parlament elé. Az Akadémiánál várják be a budai Várból induló lengyel szimpatizánsokat, és együtt mennek a Kossuth térre, hogy meghallgassák Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédét.
Megrendítő
„Az első Békemenet megrendítő élmény volt. Azt hiszem, felülmúlni nem lehet, de talán nem is az a cél” – írta az egyik közösségi oldalon egy almásfüzitői lakos, arról biztosítva Bayer Zsoltot, hogy ott vonul majd a tömegben. A vidékiek részvételét januárban a Fidesz-szervezetek azzal segítették, hogy buszokat szerveztek. A kiskunhalasi Fidesz-irodán szerkesztőségünkkel azt közölték, hogy igény lett volna, hogy ismét vigyék az embereket Budapestre, de most különböző okok miatt nem tudták azt megoldani, így a szimpatizánsok vonattal, illetve autóval mennek a Békemenetre.
Megkerestük Fodor Ibolyát is, aki a januári Békemenetre szervezett buszokat Pécsről, ő azt kérte, a rendezvény előtt pár nappal keressük, majd többszöri hívásunkra sem reagált. Szintén nem tudtuk meg, hogy kiskőrösi buszjárat lesz-e (januárban volt), ezzel kapcsolatban a helyi szervezet illetékesétől, Domonyi Zoltántól, aki a Fidelitas alelnöke is. Kérdésünkre visszahívást ígért, ám az cikkünk megjelenéséig nem történt meg.
A Fidelitas központi irodáján pedig azt közölték, hogy nem tudják, melyik vidéki szervezet segítené a szimpatizánsok Budapestre jutását buszok indításával. Ugyanakkor a Fidelitas Békés megyei szervezetétől azt közölték, hogy a Fidesz szervez buszokat a szimpatizánsok számára, amihez ők is csatlakoznak. Azok, akik busszal mennek, önköltséges alapon valamennyi költséget fizetnek.
Krakkó Ákos, a Fidesz frakciójának sajtófőnöke is azt mondta a hvg.hu-nak, hogy a párt központilag nem szervezi buszok indítását. "A párttagok és a szimpatizánsok között lehetnek átfedések, és ha úgy gondolják, hogy egyszerűbb busszal a rendezvényre utazniuk, saját maguk megszervezhetik" – mondta.
Bayer Zsolt a hvg.hu-nak azt hangsúlyozta, hogy civilek megmozdulásáról van szó, ugyanakkor az MTI által közölt belpolitikai programok előzetesében a Békemenetet politikai rendezvényként tüntették fel. A kiadottak szerint „a menet tagjai a Magyar Tudományos Akadémia elől indulnak, bevárják a budai Várból induló lengyel szimpatizánsokat, és együtt vonulnak a Kossuth térre, hogy meghallgassák Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédét”.
Az esemény sajtókapcsolattartójának az MTI a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) sajtó osztályát jelölte meg. Minderről megkérdeztük a minisztériumot, ahol kijelentették, hogy kérdésünk alapján értesültek erről, „ami teljesen téves, rosszul tüntették fel azt az MTI-ben, aminek javítását kértük”. A javítás nem sokkal később megtörtént.