Nem kérték a miniszterek, hogy a Köztársasági Őrezred biztosítson számukra autót és sofőrt, ezért a testület helyett a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság gondoskodik a járművek fenntartásáról, amihez a szükséges pénzt a rendőrségtől át is csoportosították.
Ragaszkodtak saját munkatársaikhoz, többek között ezért nem kértek a miniszterek abból, hogy a Köztársasági Őrezred szállítsa őket programjaikra, ezért egy kormányhatározattal kellett rendezni a helyzetet. A lépés több tízmilliós elvonást jelentett a rendőrségnek a mainap.hu szerint.
Egy korábbi, tavaly év végén megjelent kormányrendelet szerint a miniszterek fuvarozásáról a Köztársasági Őrezred (KŐR) gondoskodik. Ennek értelmében a felső középkategóriájú gépjárművet a testület biztosítja, a sofőrök pedig az őrezred emberei közül kerülnek ki. A rendelet azonban a hvg.hu információi szerint korainak bizonyult, mivel nem egyeztettek róla a miniszterekkel, akiknek a tetszését, mint utólag kiderült, nem is nyerte el a kormányrendelet.
Réthelyi Miklós, nemzetierőforrás-miniszter – információink szerint – például arra hivatkozott, hogy sofőrje több évtizede dolgozik már nála, és nem szeretne megválni tőle. Ezért inkább lemondott a Köztársasági Őrezred által biztosított járműről és gépkocsivezetőről. Ezt a jogszabályok lehetővé teszik, és úgy tudjuk, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának első embere mellett más tárcavezetők sem akarták igénybe venni a KŐR „szolgáltatását.”
A helyzethez igazított jogszabályok
Emiatt, mint azt a kormányrendelet előírta, a minisztériumi autók nem kerültek az őrezred vagyonkezelésébe. A kialakult helyzetet pedig rendezni kellett, amit a Magyar Közlönyben március 6-án közzé tett kormányhatározattal oldottak meg. Eszerint, mint az már megjelent, a rendőrség költségvetéséből ötvenmillió forintot vesznek el és adnak át a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságnak (KEF), hogy ebből fedezzék többek között hét miniszteri autó fenntartását, illetve azok sofőrjeinek fizetését.
Úgy tudjuk, ez a kormányhatározat nincs összefüggésben a Köztársasági Őrezred átalakításával, amelyről korábban már írtunk. Az első tervek szerint idén január 1-jével a Készenléti Rendőrséghez csatolták volna az őrezredet. Felmerült egyébként az is, hogy a házelnök, az Alkotmánybíróság első embere és a legfőbb ügyész védelme a Terrorelhárítási Központhoz (TEK) került volna, amely már úgyis ellátja az államfő és a miniszterelnök személyi biztosítását. A TEK azonban nem kért a feladatainak növekedését hozó változásokból.
Az őrezrednél nagy a bizonytalanság
A KŐR átszervezése csúszott, aminek oka rendőrségi forrásunk szerint az, hogy a milliárdos átszervezésre egyelőre nincs pénz. Így a január 1-jei időpont helyett március 1-jében jelölték meg a határidőt, ami ismét nem valósult meg. Információink szerint április 1-jével újra megpróbálják az átalakításokat elkezdeni, de a rövid határidő miatt jelenleg nincs rá sok kilátás.
Minderről megkérdeztük az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivőjét, Garamvölgyi Lászlót, aki munkatársaihoz irányított minket, mondván, a kormányhatározatot nem ismeri. Kérése alapján a testület kommunikációs osztályára megküldtük megkeresésünket arról érdeklődve, hogy az ötvenmillió forint átcsoportosítása jár-e bármilyen megszorítással vagy valamely szakterületről történő elvonással, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptuk meg a választ.