Kovács Zoltán: "komoly erők dolgoztak azon, hogy az országot elszigeteljék"
Amikor döntéseket kell hozni, igazodni kell a körülményekhez Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint, aki ezzel magyarázta az Orbán-kormány döntéshozói stílusát a 168 Órának adott interjújában. Kovács szerint a magyar baloldal ferdítései a felelősek a nyugat-európai kritikákért, de Magyarországon még mindig érdemes befektetni.
Kármentés zajlik Kovács Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kormányzati kommunikációért felelős államtitkára szerint, aki a 168 Órának adott interjújában azonban hangsúlyozta, a kormánynak nem a saját maga okozta károk miatt kell mentenie.
Az államtitkár kijelentette: "kikérem magamnak, hogy demokráciából bárki kioktasson minket". Mint mondta, szerinte a Magyarországgal szembeni sztereotípiákat mesterségesen, két-háromszáz évvel ezelőtt alakította ki a magát felsőbbrendűnek tekintő Nyugat-Európa, a belpolitikában pedig mindeddig a baloldaliak és a liberálisok azt állították, egyedül ők a letéteményesei a nyugati, felvilágosult gondolkodásmódnak. "Ennek egyszer s mindenkorra vége" - mondta Kovács, aki később hozzátette, "ami ellenünk zajlik, az nemcsak a kormánynak, de az ellenzéknek is rossz, és kiszolgáltatottá teszi az egész országot".
A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár azt mondta, a kormány továbbra is tartja magát ahhoz, hogy senki ne diktáljon nekik, a túlzottdeficit-eljárás körül kialakult vitáról pedig úgy vélekedett, hogy most már a Wall Street Journal és a New York Times kezdi megvédeni a kormányt, és egyre többen mondják, hogy kettős mércét alkalmaz az EU.
"Komoly erők dolgoztak azon, hogy az országot elszigeteljék" - jelentette ki Kovács Zoltán, aki szerint ez a magyar baloldal két évtizedes módszerének tudható be, mert megpróbálja megmondani, mit jelent, ha a jobboldal mond valamit. "Az alapvetően torz, balos interpretáció végighullámzik a külföldi sajtón, aztán a kormány magyarázhat olyan dolgokat, amelyeknek sokszor a tényekhez van a legkevesebb közük" - mondta.
Arról, hogy a kormányzati kommunikáció megváltozott az IMF-fel történt kapcsolatfelvétel óta, az államtitkár azt mondta, valóban megváltozott a magyar kormány viszonya Európához: olyan lett, amilyennek rég lennie kellett volna.
Az Orbán Viktor által emlegetett, Európának adott "kokikról" Kovács elmondta, amikor az ember retorikai elemeket használ, hajlamos túlzásokba esni, a lényeg azonban az, hogy húsz éven keresztül Magyarország mindig feltartott kézzel igazodott a Nyugathoz, ebben pedig az Orbán-kormány markáns változást hozott. "Amióta az unió tagja vagyunk, nem folyt meghatározó nemzeti érdekérvényesítés. Ez nem azt jelenti, hogy nacionalisták volnánk. Csak elmegyünk addig, ameddig bármelyik nyugat-európai állam elmenne a saját érdekeiért" - magyarázta az államtitkár.
A kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban és a válságadókról Kovács Zoltán azt mondta, a nemzeti szempontváltás része, hogy a kormány azt mondja, ha a meghatározó részben állami tulajdonú külföldi cégeknek megéri részt venni Magyarországon a közszolgáltatások ellátásában, akkor ez miért lenne elképzelhetetlen magyar állami cégekről?
Az Orbán-kormány döntéshozói stílusáról azonban az államtitkár azt mondta: "amikor döntéseket kell hozni, igazodni kell a körülményekhez", és vannak olyan helyzetek, amikor az embernek a konfliktusokat vállalnia kell. Kovács szerint Magyarországon továbbra is jó befektetni, a három korábbi leminősítést pedig "túl szokták értékelni".