Ellenzéki kerekasztalt alapított Schmuck és Thürmer is
Saját kerekasztalt alapítottak a baloldali pártok, bár hivatalos partnerségi megállapodást nem írtak alá - tudta meg a Népszabadság. A "Baloldali Kerekasztal a Változásért" elnevezésű szövetségben a Thürmer-féle Munkáspárt és a Schmuck Andor vezette SzocDemek mellett az MSZP is helyet kapott.
Az ideológiai alapon szerveződő „Baloldali Kerekasztal a Változásért” elnevezésű együttműködés alapjait (amelynek várhatóan nem BKV, hanem BAKA lesz a rövidítése) csütörtök délután tették le hivatalosan az egyik Kossuth téri kávézóban, a nyilvánosság kizárásával.
A lap információi szerint az új baloldali kerekasztal megalapítói között a Thürmer Gyula-féle Magyar Kommunista Munkáspárt, a Vajnai Attila nevével fémjelzett Munkáspárt 2006, a Kapolyi László és Schmuck Andor által irányított Magyarországi Szociáldemokrata Párt, a korábban Tamás Gáspár Miklós, most Trasciatti Attila ügyvezető elnök szervezte Zöld Baloldal, illetve a Magyar Szocialista Párt szerepel. Utóbbit, úgy tudni, Balogh András elnök-helyettes képviselte a tanácskozáson, aki tolmácsolta az MSZP partnerségi szándékát.
Korábban a Népszabadságban jelentette be Schmuck Andor MSZDP-főtitkár, hogy az érkező szociális katasztrófa lehető leghatékonyabb kivédése érdekében egy új ellenzéki kerekasztalt kellene létrehozni, amelyről akkor minden demokratikus erőt „Thürmeréktől Mesterházyn és Gyurcsányon át, a szakszervezeteken és civil szervezeteken keresztül az LMP-ig és az MDF-utód JeSz-ig” értesítettek. A kezdeményezés akkor kevés érdemi támogatásra talált, ahogyan az azóta a Szolidaritás alapítói által felvetett Demokratikus Ellenzéki Kerekasztalhoz sem csatlakozott mindenki.
A most szintén az MSZDP által koordinált „BAKA” annyiban mindenképpen különbözik a felsorolt kezdeményezésektől, hogy ideológiai alapon szerveződik és bár első körben pártok és szervezetek kapcsolódnak be a munkájába, bárki számára nyitott. Azaz, a későbbiekben akár magánszemélyek is csatlakozhatnak az együttműködéshez.
A Népszabadság szerint a BAKA elsődleges célja nem az Orbán-kormány leváltása, hanem hogy a magyarországi problémákra érdemi megoldásokat találjon. A lap úgy tudja, hogy a BAKA szervezői a jövőben valamennyi településen hasonló kerekasztalok megszervezését fogja elősegíteni.
Az alapcsapat pedig tizenkét-tizenhárom tematikus műhelycsoportra tagozódik majd, amely speciális szakpolitikai kérdésekben igyekszik megoldási csomagokat kidolgozni. „Ez nem egy médiaakció, valódi, komoly és érdemi munkát akarunk végezni” - tette hozzá a lap forrása.