Az LMP fizette a Hallgatói Hálózat szerdai akcióján felvonultatott táblák egy részét, erről azonban a civil szervezet állítása szerint semmit sem tudott. Miközben az ELTE HÖK elhatárolódott a tegnapi egyetemfoglalástól, Orbán Viktor megdicsérte a diákságot, sőt, mérsékeltnek nevezte őket. Hoffmann Rózsa viszont hajthatatlannak tűnik, és továbbra sem akar változtatni a keretszámokon.
Bár Vágó Gábor LMP-s képviselő saját bevallása szerint magánemberként jelent meg a Hallgatói Hálózat szerdai tüntetésén, mindenféle pártlogó nélkül, azt elismerte a hvg.hu-nak, hogy az LMP nyomtatott és fizetett ki több Ne vegyétek el a jövőnket!, illetve Nemet a röghöz kötésre! feliratú, az LMP színvilágára hajazó, de politikai logótól mentes táblát. A politikus szerint ezzel nem támogatták az akciót, a szervezet céljaival viszont egyetértenek, és örülnek, hogy megjelent a hallgatói érdekérvényesítés csírája Magyarországon.
Udvarias visszautasítás
A Hallgatói Hálózat nem érzékelte, hogy az LMP-sek látványosan jelen lettek volna a rendezvényen, azt azonban Horváth Bence, az egyik szervező is észrevette, hogy voltak olyan politikai logó nélküli táblák, amelyek dizájnjukban köthetők voltak az LMP-hez. Szerinte azonban, mivel a politikusok csak magánemberként vonultak velük, ez teljesen rendben van. Horváth szerint a HaHá politikai pártoktól függetlenül építkezik, és az eddigi megkereséseket is „udvariasan visszautasították”. Mint később megtudtuk egyébként, az "LMP-kompatibilis" táblák elkészítésében valóban segített a párt, de azokat saját szimpatizánsaik vitték el, és használták fel.
A politikai ellenzék jelenlétéről a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK) is megkérdeztük, de elnökük, Nagy Dávid csak szűkszavúan reagált. Azt mondta, erről ő is csak a sajtóból tájékozódott, nem az ő ügye, a HÖOK pedig kizárólag a hallgatók érdekeit képviseli, politikamentesen. Az esemény meghatározó pontja volt, amikor az ELTE HÖK az akciót élesen kritizáló közleményt adott ki még szerda este, melyben azt írták: „a mai napon Egyetemünk több mint 375 éve alapvető tevékenységeit, az oktatást és a tudományt művelését zavarták meg illetéktelenek. Ezért az ELTE Hallgatói Önkormányzata elítéli, ha bármilyen csoportosulás a véleményét oly módon szándékozik kifejezni, amellyel társadalmi normákat sért.”
Nézze meg a hvg.hu videóját
A közleményre reagálva Horváth Bence azt mondta, először azt hitték, vicc. „Az interneten kezdtük el keresni, igaz-e, hiszen az adott kontextusban teljesen értelmezhetetlennek és cinikusnak tűnt. Döbbenet, mintha a 70-es években járnánk”. A Hallgatói Hálózat szerda késő este egy hivatalos válaszközleményt is kiadott, melyet az akció több száz résztvevője közösen fogalmazott meg a helyszínen.
A HÖOK ebben a kérdésben sem volt bőbeszédűbb, Nagy Dávid szerint erről nem őt kéne megkérdezni, azt azonban ő sem érti, a HaHá miért kerülte el a hivatalos procedúrát, és miért nem vette a fáradtságot ahhoz, hogy engedélyt kérjen az egyetemre való bejutáshoz.
Meglepetés Orbántól
Csütörtök reggel újabb meglepetés érte a HaHát, amikor Orbán Viktor kormányfő az MR1-Kossuth Rádiónak adott interjújában megdicsérte akciójukat. "örülök annak, hogy az egyetemi autonómiával élve saját hangjuk van, és megszervezik a saját véleményük kifejezésének módozatát. Ahhoz képest, ahogy mi csináltuk, tulajdonképpen még nagyon mérsékeltnek is mondhatóak".
A legfontosabb - fogalmazott -, hogy vannak fiataljaink, van véleményük, azt hajlandóak elmondani, és igaz, hogy nem értünk egyet, de legalább életjeleket adnak, közösségi véleményük van, egyetemi épületet foglalnak el. Az egyetemi autonómia nagyon fontos: rendőr oda nem teheti be a lábát, hatóság ott nem intézkedhet, az a hallgatók világa - mondta a kormányfő.
Horváth a hvg.hu-nak azt mondta, meglepte őket, de örülnek, hogy Orbán kiállt a tüntetésük mellett, ugyanakkor úgy érzik, az egyetemek autonómiája folyamatosan csökken. Ezek után mégis azt mondják, „joggal merik remélni, hogy meg lehet változtatni a felsőoktatási törvény legbotrányosabb elemeit”.
Nincsenek kőbe vésve?
Ennek némiképp ellentmond, hogy Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár ismét megerősítette, hogy nem változtatnak az elfogadott keretszámokon. "Mióta megkezdődött a felsőoktatás és a köznevelési rendszer átalakítása, elég sűrűn kaptunk ultimátumokat és ilyen felszólításokat, ezek többnyire politikai célzatú üzenetek. Mindent megfontoltan készítettünk elő, a visszavonást nem gondoljuk komolyan" – mondta az oktatási államtitkár a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.
Ennek ellenére a HaHá bizakodó, úgy látják, az államtitkárságon egyre nagyobb a társadalmi és politikai nyomás, és kezd elszigetelődni még a Fideszen belül is. Épp ezért bíznak benne, hogy a keretszámok továbbra sincsenek kőbe vésve.
E kérdésben optimista a HÖOK is: „hiszek abban, hogy ezen még lehet változtatni” – mondta a hvg.hu-nak a hallgatói szervezet elnöke, aki bár saját bevallása szerint nem tudja, ki áll a Hallgatói Hálózat mögött, egyetért velük, és jogosnak tartja annak a több száz hallgatónak a felháborodását, akik szerdán a véleménynyilvánításnak egy más formáját választották.
A Nefmi oktatási államtitkársága csütörtök délután közleményben reagált a történtekre. Eszerint a kormány elismeri és tiszteletben tartja a diákok önszerveződési jogát, ugyanakkor azt írják: "a Hallgatói Hálózat nyilvánvaló politikai indíttatásból – és amint az időközben kiderült, ellenzéki támogatással szervezte a demonstrációt." Az államtitkárság ezért a hallgatók érdekeiről továbbra is "a két legitim érdekképviseleti szervezettel, a HÖOK-kal és a DOSZ-szal folytat tárgyalásokat".
A Magyar Televízió Ma reggel című műsorában a Hallgatói Hálózat részéről az is elhangzott, hogy elfogadhatónak tartanának egy szemeszterenként 100 ezer forintos tandíjat, erre azonban a HÖOK nem reagált lapunknak érdemben.
Válasz az EHÖK-nek |
„Mi, a Hallgatói Fórum résztvevői megdöbbenéssel fogadtuk és visszautasítjuk az EHÖK 2012. február 15-i nyilatkozatát. Először is: Sem oktatási, sem tudományos tevékenységet nem zavartunk meg. Az általunk igénybe vett teremben fórumunk idején ugyanis sem oktatási, sem tudományos tevékenység nem zajlott. Másodszor: A Hallgatói Fórum résztvevői semmiképp nem tekinthetők illetékteleneknek: mi mint az egyetem polgárai, diákok és oktatók, valamint az egyetem reménybeli polgárai, végzős gimnazisták vagyunk jelen a rendezvényen. Harmadszor: Véleményünk kifejezése nem sértett társadalmi normákat, sőt fórumunk kezdetével egy időben delegátust küldtünk az intézmény dékánjához, aki szóbeli engedélyt adott a rendezvény folytatására. Negyedszer: Kikérjük magunknak, hogy az EHÖK képviselői kisajátítsák maguknak az egyetemi hallgatók demokratikus képviseletének jogát és döbbenten tapasztaljuk, hogy az EHÖK nem a hallgatók érdekeit helyezi előtérbe. Végül: Felszólítjuk az EHÖK képviselőit a tényeknek nem megfelelő és rágalmazó nyilatkozat visszavonására. Miután ezt megtették, őket is szívesen látjuk sorainkban, mint valamennyi, a felsőoktatás sorsáért aggódó polgárt." |