2012. február. 14. 12:09 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 14. 12:08 Itthon

Külön szabályozást alkothat a parlament a filmes fegyverekhez

Speciális szabályok megalkotását javasolja a filmek gyártásánál használt lőfegyverek tartásához a fideszes Kulcsár József. A kormánypárti politikus kedden nyújtotta be módosító indítványát a lőfegyvertörvényhez.

Kulcsár József azt javasolja, hogy a művészeti, kulturális és szórakoztatóipari filmalkotások készítésével foglalkozó üzletágak hazai fejlődésének előmozdítása érdekében alkossa meg a ház a kifejezetten ilyen jellegű használatra szánt - úgynevezett filmgyártási célú - lőfegyverekre vonatkozó speciális szabályokat.

Kulcsár József indítványa szerint annak a szervezetnek lehetne engedélyezni filmgyártási célú lőfegyver tartását, amely megfelel egy kormányrendeletben meghatározott feltételeknek. Az így jogosultságot szerző szervezet gyártásra jogosult tagja külön engedély nélkül készíthetne az engedélyezett fegyverhez tartozó vaktöltényt.

Pintér Sándor belügyminiszter és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes - egyben az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke - tavaly decemberben terjesztette be a lőfegyverekről és a lőszerekről szóló törvény módosítására vonatkozó javaslatát, amely több könnyítést tartalmaz a vadászok és a sportlövők szempontjából. Ehhez a törvényjavaslathoz nyújtott be módosító indítványt kedden Kulcsár József.

Javaslata indoklásában nem jelöl meg konkrét esetet indítványa benyújtása kapcsán.

Tavaly októberben a világsajtót is bejárta az a hír, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) egy vecsési vámszabad területen csaknem száz éles lőfegyvert, egyebek mellett katonai sorozatlövőket, gépfegyvereket, géppuskákat, kézi lőfegyvereket és távcsöves puskákat foglalt le. A fegyvereket a Brad Pitt amerikai színész főszereplésével Budapesten forgatott filmhez szállították Magyarországra.

A TEK feljelentést tett az ügyben, amely alapján lőfegyverrel és lőszerrel visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja miatt nyomozás indult, ám azt a Nemzeti Nyomozó Iroda a napokban megszüntette, mert - mint közölték - a vámszabad területre érkezett fegyvereket még az előtt lefoglalták, hogy "birtoklásukra jogosultsággal nem rendelkező szervezet vagy személy" átvette volna őket, így büntetőjogi felelősség nem állapítható meg.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.