Államosítást készít elő az új levéltári törvény?
A Politikatörténeti Intézet főigazgatója szerint a Magyar Országos Levéltár "Közokiratok magánkézben" címmel megrendezett konferenciájának valódi célja a Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár szétverése és egyes gyűjteményei államosításának "szakmai" alátámasztása volt.
Földes György szerdán azt mondta: elvárhatónak tartotta volna, hogy érintettként az általa vezetett intézet is megszólalhasson előadóként a február 7-i konferencián.
Gyimesi Endre, a magyarországi levéltárak működéséért és fejlesztéséért felelős miniszteri biztos a keddi, Magyar Országos Levéltár által szervezett budapesti konferencián ugyanis azt mondta, ideje újból módosítani az 1995-ös, többször módosított levéltári törvényt, "a nemzeti önismeret szempontjából fontos iratokat" pedig állami kézben kell őrizni, s ezt lehetővé kell tennie a törvénynek. Elmondása szerint az újabb, ezután levéltárba szállítandó iratok kiválasztásánál kizárólag a történelmi elveknek szabad érvényesülniük.
"A jövő nemzedékei akkor látnak majd tisztán, ha a történelmi iratok, például a pártiratok közgyűjteményekbe kerülnek, és kutathatóvá válnak" - tette hozzá Gyimesi Endre a Köziratok magánkézben című konferencián, ahol emlékeztetett arra: az 1956 és 1989 közötti pártállamnak, az MSZMP-nek az utódpártja, az MSZP a rendszerváltáskor beleegyezett, hogy megyei pártarchívumaik iratanyagai a megyei levéltárakba kerüljenek. A központi iratanyagot viszont eleinte nem adták át, majd egy kormánydöntés alapján 1991 novemberében az 1948 és 1989 közötti pártállami szervek iratai - a párttagnyilvántartás kivételével - a magyar állam tulajdonába kerültek.
A rendszerváltáskor a pártállami iratok egy részének megsemmisítése miatt a kirendelt vizsgálóbizottság nem tudta teljeskörűen elvégezni a munkáját, mert az MSZP akkor nem engedte az archívumba való betekintést. Ezenkívül jelentős mennyiségű, nem selejtezhető irat semmisült meg, ezáltal pedig jogszabályt sértettek - mutatott rá. A miniszteri biztos szólt arról is, hogy a szakszervezetek megyei szerveinek iratanyagai nem találhatók meg a megyei levéltárakban, központi szerveik iratanyagát azonban átvette a fővárosi közgyűjtemény, mintegy 2400 iratfolyómétert.
Földes György, a Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár főigazgatója erre válaszoló közleményében különösen sérelmesnek nevezi, hogy "megtagadták a levéltár vezetőjétől a reagálást is az ott elhangzottakra, így nem volt módja, hogy kifejtse álláspontját". "Különösen felháborító, hogy a konferencián olyan megjegyzések is elhangzottak, amelyek bizonyos iratok megsemmisítésére utaltak. Ezeket visszautasítjuk" - fogalmazott Földes György, hozzátéve: levéltáruk mindig, minden törvényt és szakmai előírást betartott és betart, amelyet a levéltári szakfelügyelet rendszeresen ellenőrzött és elismert.
A Földes György vezette Politikatörténeti és Szakszervezeti Levéltár jelenleg az államtól függetlenül működő kutatóhely, amelyet a Politikatörténeti Alapítvány működtet.