Jégvédelmi készültség van a nyugat-dunántúli folyókon
Elsőfokú jégvédelmi készültséget rendeltek el a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság illetékességi területén, a Rába, a Gyöngyös, a Marcal, illetve a Mura és a Zala folyó egyes szakaszain, valamint a kisebb vízfolyásokon, a Kerka és a Kebele patakon; figyelőszolgálatot tartanak fenn a Kis-Balatonon is - közölte a vízügyi igazgatóság.
A Rábán a szentgotthárdi duzzasztónál, valamint Rábahídvég közúti hídjánál már 300-300 méteren állójég alakult ki, ezek a szakaszok fokozott figyelmet igényeltek - tájékoztatott Nádor István vízügyi igazgató. Szombathely térségében a Gyöngyös műcsatornán, Gencsapáti magasságában több helyen a jég fölött folyik a víz, Sárvár belterületi szakaszán ugyanez a helyzet - fűzte hozzá.
A Marcal folyón a Karakó és Mersevát közötti szakaszon, a Murán pedig Muraszemenye térségében figyelhető meg nagyobb jegesedés, utóbbin a csónaklerakónál már 30-35 méter széles egybefüggő jégtakaró alakult ki. Letenyénél a régi és új hídnál, valamint Murakeresztúr térségében teljesen befagyott a víz - közölte Nádor István.
A Zala folyón a kaszaházi szakasz még jégmentes, Andráshidánál, valamint Zalalövőnél a vízfelület 80 százaléka befagyott, a Kebele patak rédicsi szakaszánál a vízfelület 50 százalékán figyelhető meg jég, ugyanez a helyzet a Kerka lenti szakaszánál is. Az alsószenterzsébeti és a Kebele árvízvédelmi tározónál szintén figyelemmel kísérik a jegesedést - tette hozzá.
A Kis-Balatonon a szivattyúknál 8-9 centiméter, a műtárgyaknál 10 centiméter vastagságú jegesedés figyelhető meg. A Zalavárt Zalaszabarral összekötő út mentén a jég 5 centiméter vastagságú, Zalaapátinál az állójég 10 centiméter vastag - számolt be megfigyeléseikről az igazgató.
Nádor István felhívta a figyelmet arra: senki ne merészkedjen a folyóvizek jegére, mert az életveszélyes, illetve állóvizeken is csak a sportolásra kijelölt helyeket használják. Tájékoztatása szerint a vízügyi igazgatóság szakemberei fokozott figyelőszolgálatot tartanak fenn, készen állnak arra, hogy szükség esetén beavatkozzanak.
Befagyott a Duna Ausztriában
Ausztriában leállították a hajózást a Dunán, mert a folyó egyes szakaszain jégpáncél keletkezett. A folyami hajózás már csak azért is lehetetlen, mert a Duna befagyott Pozsony körzetében és Németországban is, nem messze a német-osztrák határtól.
Jégpáncél keletkezése a Dunán nem ritka dolog, s a folyó erős sodrása miatt általában nem is marad meg sokáig: a Duna lerázza magáról a jégpáncélt. A mostani helyzet különlegessége az, hogy a jég szinte hirtelen, egyik napról a másikra fedte be a vizet.
Ausztriában nem szívesen használnak jégtörőket, mert jégtorlaszok keletkeznek, amelyek lassan olvadnak. Ez előny lehet télen, hosszú ideig akadály tavasszal. Az osztrák meteorológusok mindenesetre most nem veszik maguknak a bátorságot, hogy megjósolják: mikor szabadul meg a jégtől idén a Duna.