Itthon Csikász Brigitta 2012. január. 20. 14:50

Fegyvertelen „fenéksúly” lesz majd a reaktivált rendőrökből

A Belügyminisztérium levele szerint a visszafoglalkoztatottak járőrtársként dolgozhatnak fegyver nélkül, és nem tudni, mire lesz jogosítványuk. Érdekvédők szerint a testület valójában nem is kér a nyugdíjasokból.

Rendőrökkel járőrözhetnek vagy körzeti megbízottaknak segíthetnek fegyver nélkül, iskolai bűnmegelőzési programokban vehetnek részt, térfigyelő kamerákat felügyelhetnek, vagy különböző adminisztratív feladatokat (bűnügyi ügyviteli, szabálysértési előadói) végezhetnek a nyugdíjból az állományba visszatessékelt rendvédelmisek – derül ki abból a hvg.hu birtokába jutott levélből, amit a rendőrfőkapitányságok a napokban küldtek ki az érintetteknek. Mint ismert, az 57. életévüket, vagyis az öregségi nyugdíjkorhatárt el nem ért, nyugállományban lévő rendőrök január 1-jétől a személyi adóval csökkentett szolgálati járandóságot kapnak. Ez alól mentesülnek azonban azok, akik kérik a hivatásos állományba való visszavételüket.

A munkát felvevők (vagyis a „különleges foglalkoztatási állományba kerülők”) fegyver nélküli hivatásos szolgálatot látnak majd el, amiért fizetést kapnak, ennek időtartama alatt szüneteltetik a szolgálati járandóságukat. A szeniorok helyi rendőri szerveknél, így például a Budapesti Rendőr-főkapitányság kerületi kapitányságainál dolgozhatnak majd. A már felsoroltakon kívül részt vehetnek még forgalomellenőrzésben vagy balesetek helyszínelésénél, illetve „közlekedési szabályszegések dokumentációjában” is.

Közlekedésbiztonsági akció rendőri felügyelettel. Piros pontok
HVG Arhcív

Nincs is igazából munka?

Több szakszervezet illetékesei viszont az elmúlt hónapokban éppen arról számoltak be, hogy a jelentkezéseket létszámstopra hivatkozva visszautasítják. Tavaly Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője egyébként úgy nyilatkozott szerkesztőségünknek, hogy mintegy ötven embert vettek fel. A Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének alelnöke, Kiss Sándor szerint sem tudnak kollégái újra elhelyezkedni, ezért úgy vélte, az egész akció célja a szolgálati járandóság megadóztatása. Az érdekvédő szerint elkapkodott és átgondolatlan az elképzelés, amit megerősít a mostani levél is. Ő csak annak örül, hogy azok a korábbi elképzelések, amelyek szerint a visszafoglalkoztatottak állatgondozói vagy takarítói munkát látnának el, mára kikerültek a tervezett feladatok közül.

Tüntető rendvédelmisek az új nyugdíjszabályok ellen. Fegyver nélkül
Túry Gergely

Az RKDSZ alelnöke a levélben felsorolt munkakörökről azt mondta, hogy járőrözésnél, ha a szeniornak be kell segítenie a rendőri intézkedésbe, életveszély, ha nem használhat fegyvert vagy kényszerítő eszközöket. „Nem érthető, mit akarnak, de szerintem mire a jelentkezők eljutnának odáig, hogy visszavették őket, majd kimehetnek az utcára, eltelhet több hónap, és addigra már változhat a jogszabály” – tette hozzá Kiss Sándor.

Egykori főkapitány: átgondolatlan törvényalkotás

„Ez a változás csak a költségvetésnek jó, hiszen a megadóztatott járandóságból pénz folyik vissza, ugyanakkor nem tudják, mit csináljanak ezekkel az emberekkel” – mondta a hvg.hu-nak Bodrácska János rendőrtábornok, Budapest 1991 és 1996 közötti főkapitánya. A tábornok szerint mielőtt a visszajelentkezők számára kitalálták volna a feladatköröket, tisztázni kellett volna, hogy hány jelentkező van, milyen az egészségi állapotuk.

„Ezt követően azon kell elgondolkodni, hogy az alkalmasak milyen képesítésűek, hogy annak megfelelő munkát kapjanak, hiszen éppen az lenne a lényeg, hogy ezek az emberek szakmai felkészültségüknek és tapasztalatuknak megfelelő helyre kerüljenek. Egy volt kerületi bűnügyi osztályvezető nem fog Csepelen járőrtársként dolgozni” – mondta Bodrácska János. „Ezt nyilván nem fogják vállalni” – jegyezte meg, hozzátéve, volt kollégáinak szintén azt válaszolták mind Budapesten, mind vidéken, hogy „köszönik a jelentkezést, de nincs hely a foglalkoztatásukra”.

Egy volt rendőr: problémák és bérfeszültség

Szintén nem ért egyet a levélben foglaltakkal Teplán Tibor nyugdíjas, immár szolgálati járadékot kapó volt rendőr, aki 2006 áprilisában 44 évesen főtörzs zászlósként szerelt le a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól. „A bűnmegelőzési területen való foglalkoztatás még működhet, de arra is ki kell képezni azokat, akik például korábban autótolvajokat üldöztek. Az irodai munka során gond lehet a különböző nyilvántartások kezelésével adatvédelmi szempontok miatt, az intézkedő rendőrök mellett pedig elképzelhetetlennek tartom, hogy fegyver nélküli társak dolgozzanak” – sorolta a meglátásait Teplán Tibor.

„Nem tisztázottak a jogosítványok, és az sem, hogy a szolgálati törvényt és a szabályzatot hogyan vonatkoztatják rá minderre.” A volt főtörzs zászlós szerint mindezeken túl bérfeszültség is keletkezhet a visszafoglalkoztatottak és a kis fizetésű járőrök, illetve közalkalmazottak közül. A szeniorok illetménye ugyanis – mint a levélben is írják – nem lehet kevesebb a jövedelemadó és a járulékok levonása után kapott szolgálati járandóság összegénél, ami Teplán Tibor esetében mintegy 170 ezer forint lenne.

Megvan a bérkeret

A Belügyminisztérium tájékoztatás szerint a levélben részletezetteknél "a felajánlható munkakörök volumene szélesebb körű lesz”, a BM-utasítás kidolgozásánál az ORFK észrevételeit vették figyelembe. A visszafoglalkoztatott szeniorok, mint a hivatásosok, kapnak jelvényt és igazolványt is. Amíg fel nem veszik a jelentkezőket, addig ők is a személyi jövedelemadóval csökkentett szolgálati járandóságot kapják. Bár még a BM-ben nem tudják, hány ember kéri a visszavételét, a "bérkeretük be van tervezve a Belügyminisztérium költségvetésébe". Azt, hogy ez mekkora összeget jelent, nem árulták el.

Hirdetés