Egyeztetés a járásokról: ultimátumot kapott a KIM
Járási székhely státuszt kér Balatonfűzfő a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól (KIM) - közölte Marton Béla, a település független polgármestere csütörtökön.
Ha a város mégsem lehet járási központ, Balatonfűzfő kezdeményezi, hogy a veszprémi járáshoz sorolják át a települést - mondta a polgármester, hozzátéve, amennyiben az első két javaslatot nem fogadja el a minisztérium, akkor Balatonfűzfő azt támogatja, hogy adják meg Balatonalmádinak a járási székhely státuszt.
A balatonfűzfői önkormányzat javasolja, hogy módosítsák azt a törvényi rendelkezést, miszerint közös önkormányzati hivatal csak egy járáson belül jöhet létre - mondta Marton Béla. Ez Balatonfűzfőnek azért fontos, mert Papkeszivel közös hivatalt tart fenn, Papkeszi pedig a KIM tervezete szerint a várpalotai járáshoz tartozna - magyarázta a polgármester.
Marton Béla arról is tájékoztatta az MTI-t, hogy a csütörtöki kistérségi ülésen Balatonfűzfő és a kelet-balatoni térség további kilenc települése megszavazta, a KIM-től egy új járás kialakítását kérik Balatonalmádi központtal.
Pásztor Béla, Veresegyház független polgármestere ugyancsak csütörtökön jelezte, hogy a leendő gödöllői járáshoz sorolt Veresegyház, illetve a térségében elhelyezkedő további kilenc település önálló járás kialakítását kéri a KIM-től.
Önálló járássá alakulna a dorogi kistérség 15 települése is - tájékoztatta Dorog szocialista polgármestere csütörtökön az MTI. "A nyilvánosságra került tervek szerint Dorogot az esztergomi járáshoz csatolnák, annak ellenére, hogy a település és kistérsége évek alatt együttműködő és takarékos gazdálkodással közös intézményrendszert működtet, és mindenben megfelel egy önálló járás követelményeinek" - mondta Tittmann János.
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön Veszprémben az MTI-nek azt mondta, a járások száma 168, hét fővárosi körzet lesz, ezen nem lehet változtatni.
A tárcavezető, aki egy turisztikai rendezvényen vett részt, hozzátette: megkezdődött a konzultáció a járásokról, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium honlapján január 29-ig jelezhetik a települések, ha a tervezetthez képest más járáshoz akarnak tartozni.
"Ez a járások számát nem érinti, a 168 járás és hét fővárosi körzet fix szám, ami azt is jelenti, hogy ha valaki új járást akar alakítani, azzal kell számolnia, hogy abban megyében egy másik járást kell megszüntetni" - magyarázta a miniszter.
Megjegyezte: sorolhatná, hogy az országban hány város szeretne a tervezetten felül járásszékhely lenni, de "a pénz is véges, nekünk az a célunk, hogy hatékony rendszert hozzunk létre. (...) Az államigazgatásban a hatékonyság az elsődleges szempont" - hangsúlyozta Navracsics Tibor.