2012. január. 18. 12:57 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 18. 14:05 Itthon

Nem tűntek el teljesen az itthon betiltott kívánságlámpások

Magyarországon továbbra is tilos a "repülő kívánságlámpások" használata. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) fokozottan ellenőrzi, hogy a kereskedelemben árusítják-e a tűzveszélyes égi lámpásokat - közölte a hatóság szerdán.

A tűzveszély okán a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tavaly augusztusban ideiglenes intézkedésként elrendelte a Magyarország területén forgalmazott kívánságlámpások forgalomból való kivonását és visszahívását.

Erre tekintettel az NFH ellenőrzi a tűzveszélyes égi lámpások esetleges forgalmazását - közölte az NFH. Az elmúlt negyedéves ellenőrzési tapasztalat, hogy jellemzően megszűnt ezen termékek értékesítése, azonban a fogyasztóvédők négy esetben még találtak kívánságlámpást árusító vállalkozást.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) tájékoztatása szerint a nyílt lángot hordozó mini hőlégballonokat - más néven égi lámpásokat -, azaz "repülő kívánságlámpásokat" a sötét égbolton nyújtott látvány céljából, jellemzően rendezvényeken használták korábban. A földtől eltávolodó ballonban lévő nyílt láng a felemelkedés után teljes mértékben ellenőrizhetetlenné válik, a ballon a repülés során bármikor épületek tetejébe, száraz növényzetbe vagy egyéb gyúlékony anyagba ütközhet, azok meggyulladását eredményezheti - hívja fel a figyelmet az NFH.

A fogyasztóvédelmi hatóság emlékeztet arra, hogy az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló rendelet szerint: "a szabadban tüzet gyújtani, …csak úgy lehet, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelenthessen. A szabadban tüzet … őrizetlenül hagyni nem lehet. Veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani."

Az égi lámpások a rendeltetésszerű használatukból adódóan ellenőrizhetetlen tűzforrások, ezért a termékek a tűzveszély kockázatát hordozzák magukban, égési sérüléseket, anyagi károkat okozhatnak. Használatuk százezer forinttól egymillió forintig terjedő tűzvédelmi bírsággal sújtható - írja felhívásában az NFH.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?