Itthon hvg.hu 2012. január. 17. 16:19

Orbánék elkerülnék az Európai Bíróságot

A kormány tudomásul veszi, hogy az Európai Bizottság kollégiumi ülésén döntés született néhány magyar törvény EU-joggal való összeegyeztethetőségének az uniós szerződések által előírt eljárás keretében történő vizsgálatáról. "Ez lehetőséget ad Magyarország számára, hogy a vitát szakmai alapon, a konkrétumok talajára helyezve folytassa le, mégpedig az arra hivatott fórummal, a szerződések őrének számító Európai Bizottsággal" - írja közleményében a kormányszóvivői iroda.

Az Európai Bizottsághoz hasonlóan Magyarország is rendkívül fontosnak tartja a jegybank, az igazságszolgáltatás és az adatvédelmi hatóság függetlenségét - olvasható a kormány közleményében.

"Így sem az alapelvek, sem a közös európai értékek és vívmányok jelentősége tekintetében nincs vitánk az Európai Unió intézményeivel. A bizottság érveinek ismeretében megkezdődik az alapos vizsgálat. Célunk az, hogy a felvetett kérdésekre érdemi és teljes körű választ adjunk, illetve a problémás kérdésekre mielőbb, lehetőleg a teljes jogsértési eljárás lefolytatása nélkül megoldást találjunk" - tették hozzá.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően három kötelezettségszegési eljárást indít az Európai Bizottság (EB) Magyarország ellen. José Manuel Barroso az EB-ülés után közölte, hogy a jegybanktörvény, a bírák korai nyugdíjazása és az adatvédelmi hivatal miatt indítják meg az eljárásokat. Mint az EB elnöke mondta, "bízunk benne, hogy együttműködik a magyar kormány", mivel Magyarország az Európai Unió egyik legfontosabb tagállama. Döntött a bizottság arról is, hogy közelebbi tájékoztatást kér a kormánytól a bírói függetlenséget érintő egyes kérdésekkel kapcsolatban.

Orbán Viktor, Herman Van Rompuy és José Manuel Barroso
AP / Virginia Mayo

Az EB az eljárásokról szóló leveleket még ma megküldi a magyar kormánynak. A kabinetnek rendkívül szigorú határidőt adott a szervezet, két hónap helyett ugyanis csak egyet kapnak arra, hogy válaszoljanak, mit kívánnak tenni a vitatott törvényekkel. Az EB február 17-ig várja a választ. Ezután a Bizottság a válasz függvényében leállíthatja az eljárást, de újabb kifogásokat is tehet. Ha ezek után sem kap Brüsszel kielégítő vagy megnyugtató választ, akkor az Európai Bírósághoz fordulhatnak. És ha nyernek, akkor az Magyarország számára pénzbüntetéssel is járhat.

EB-források a hvg.hu kérdésére válaszolva elmondták, a rövidebb határidő nem annyira politikai üzenet, mint a pénzügyi és gazdasági helyzet diktálta realitás Magyaroszág kapcsán, s így létkérdés mind hazánk, mind az unió számára. Barroso egyébként azt is bejelentette, hogy Orbán Viktor január 24-én Brüsszelbe látogat.

A Fidesz támogatja a kormányt abban, hogy amint az Európai Bizottság közli konkrét megállapításait a magyarországi törvényekkel kapcsolatban, akkor valódi érvek alapján konzultáljon az uniós testülettel – közölte a keddi bejelentés után Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője.

Kovács Zoltán: politikai helyett jogi jellegű vita jön

A magyar kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint az egyes magyar jogszabályokat érintő európai vita a politikai tartalom helyett végre a jogi, technikai részletekről szól majd a folytatásban. Kovács Zoltán ezt azután nyilatkozta Strasbourgban újságíróknak, hogy az Európai Bizottság kedden úgy döntött: három kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen.

"Tudomásul vesszük az Európai Bizottság döntését, és örülünk, hogy a vita végre arra a szintre kerül, ahová tartozik" - mondta az államtitkár, majd úgy fogalmazott, hogy "a fűtött politikai vita" helyett most már egy olyan, a technikai, jogi részleteket illető vitát lehet folytatni, amellyel az EU által felvetett kérdéseket "a lehető leggyorsabban, a legteljesebben és a legmegnyugtatóbb módon" tudják kezelni, megoldani.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.