Panasszal élt kihallgatása ellen Gyurcsány volt minisztere
Gyenesei István, a Somogyért Egyesület elnöke a tanúvallomások és a csatolt dokumentumok szerint is teljesen jogszerűen és jóhiszeműen járt el, az öt héttel ezelőtti kihallgatása ellen azonnal panasszal élt - reagált Zana István, az egyesület sajtóreferense a Magyar Nemzet szerdai számában megjelent írásra.
A Magyar Nemzet ügyvédi forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy "gyanúsítottként hallgatta ki magánokirat-hamisítás miatt Gyenesei Istvánt, a Gyurcsány-kormány önkormányzati miniszterét múlt év végén a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság".
A Somogyért Egyesület az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta: a tanúvallomások is bebizonyították, hogy Ormai István az eredeti nyilatkozatát 2011. augusztus végén saját kezű írásával kiegészítve, önként mondott le a megyei közgyűlési tagságáról. Hiteles jegyzőkönyv bizonyítja, hogy annak érvényesítésére, konkrétan a dátum ráírására személyesen hatalmazta fel az elnökséget, és bár megtehette volna, de ezt sem szóban, sem írásban az érvényesítő elnökségi ülésig nem vonta vissza, a területi választási bizottsághoz történő eljuttatásával pedig - szintén saját kézírásával - megbízta az egyesület titkárát.
Az egyesület sajtóreferense által jegyzett szerdai közlemény szerint "a mai napon történt újabb rendőrségi tanúkihallgatás során bebizonyosodott, hogy a dátumot az elnökségi döntést követően az egyesület egyik alelnöke, külön utasítás nélkül, öntevékenyen írta rá a lemondó nyilatkozatra". "Maga a gyanúsítás is bagatell - fogalmaz -, mivel mindössze magánokirat-hamisítás vétségét rója fel, amiben Gyenesei István személyes érintettsége közvetve sem több, mint az egyesület bármely elnökségi tagjának, aki a döntést hozó elnökségi ülésen részt vett." A Somogyért Egyesület és elnöke további nyilatkozatot az ügy lezárásáig nem kíván tenni - zárja közleményét az egyesület.
Az ügy előzménye: Gyenesei István 2011. szeptember 14-én beadványt juttatott el a Somogy Megyei Területi Választási Bizottsághoz, eszerint Ormai István, Nagyatád polgármestere lemondott közgyűlési mandátumáról, miután kilépett a Somogyért Egyesületből. (A 16 tagú közgyűlésben a Somogyért addig három taggal képviseltette magát.) Ormai István ellenben azt közölte, hogy nem mondott le, és a jövőben függetlenként vesz részt a közgyűlés munkájában. A nagyatádi polgármester akkori nyilatkozatai szerint a beadványban szereplő keltezés napján - 2011. szeptember 12-én - nem írt alá semmilyen lemondó nyilatkozatot. Ugyanakkor azt elismerte, hogy 2010 októberében egy ilyen tartalmú, ám keltezés nélküli biankó nyilatkozatot "kényszer hatására" valóban aláírt.
Az ügyben a Somogy Megyei Területi Választási Bizottság tett feljelentést ismeretlen tettes ellen magánokirat-hamisítás miatt, miután két, egymásnak ellentmondó dokumentumot kapott Ormai István közgyűlési képviselői mandátumával kapcsolatban. A megyei közgyűlés ezután felszólította a Somogyért Egyesület elnökét, hogy a közgyűlés jó hírnevének megóvása érdekében mondjon le mandátumáról. Ezt Gyenesei István azzal utasította vissza, hogy szerinte az Ormai István lemondásáról, illetve az új mandátumigény bejelentéséről benyújtott dokumentum jogszerű, amit bizonyítani is tud.
A Somogyért Egyesület beadványával a Somogy megyei mellett az Országos Választási Bizottság, valamint a Legfelsőbb Bíróság is foglalkozott, és más-más okból, de minden szinten elutasították. Az LB határozata szerint Ormai István függetlenként továbbra is tagja a megyei közgyűlésnek.
Németh-Kész Mónika, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI érdeklődésére szerdán annyit közölt: a Somogy Megyei Területi Választási Bizottság feljelentése alapján indult büntetőeljárás során a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályán magánokirat-hamisítás vétség elkövetése miatt egy személy gyanúsított kihallgatása megtörtént. A nyomozás jelenleg is folyamatban van - tette hozzá írásban megküldött válaszában a szóvivő.