Nem ért egyet Lázár János adósságrendezési megoldásával a fideszes polgármesterek többsége: Páva Zsolt pécsi polgármesternek már sikerült megállapodnia a bankokkal, de az ultimátum helyett a tárgyalásos megoldást részesítené előnyben Szalay Ferenc szolnoki, valamint Szita Károly kaposvári városvezető is.
A svájcifrank-alapú kötvény kapcsán keletkező árfolyamveszteség megosztását kérte levélben Lázár János hódmezővásárhelyi polgármester az Erste Banktól a levélben, amelyet múlt csütörtökön küldött Jelasity Radovan elnök-vezérigazgatónak. Lázár levelében ultimátumot adott a banknak: együttműködésük hiányában "az önkormányzat vezetői a magyar országgyűlés jogalkotási és a magyar kormány végrehajtási segítségét fogják kérni" az ilyen és ehhez hasonló banki magatartás felülvizsgálatára és megszüntetésére, emellett az európai illetékességű és hatáskörű szervekhez fordulnak.
Ezzel szemben az egyik legjobban eladósodott város, Pécs polgármestere, Páva Zsolt már tavaly megállapodott a bankokkal: a tartozások nagyobb részére 2013 közepéig türelmi időt kaptak, vagyis másfél évig nem kell tőkét törleszteni, csak kamatot. A polgármester abban bízik, hogy idén már egyensúlyban lesz a költségvetés, és nem termelődik újra a hiány - írja az Origo.
"Mi is tárgyalásban vagyunk a bankunkkal" - mondta az Origónak Szalay Ferenc, a 64 millió svájcifrank-hitelt felvevő Szolnok fideszes polgármestere, aki hozzátette, egyelőre nem akar találgatni arról, mi lehet a megoldás.
Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere pedig - a lakossági devizahitelekhez hasonlóan - az árfolyam ideiglenes rögzítésében látta volna a megoldást. "Szerintem létezik ésszerű kompromisszum" - mondta az Origónak a polgármester, aki szerint az adósnak az az érdeke, hogy tudjon törleszteni, a hitelezőnek pedig az, hogy visszakapja a pénzét. Szita példaként azt mondta: ilyen kompromisszum lehet az árfolyamkockázat megosztása, a fizetési feltételek könnyítése, vagy a futamidő kitolása, amellyel kisebbek lehetnének a törlesztőrészletek. A polgármester szerint lehet, hogy érdemes ezt törvényben szabályozni, de egyeztetni kell a bankokkal.
Páva Zsolt szerint az ideális az lenne, ha a Pécshez hasonló 8-10 "sajátos helyzetű" nagyváros számára létrejönne egy "konszolidációs menetrend", vagy "adósságmenedzselési program". Ebben a polgármester elképzelései szerint pontosan rögzítenék, melyik fél - az önkormányzat, a kormány és a bankok - milyen kötelezettséget vállal. A bankok esetében ugyanakkor a polgármester szerint még kérdés, hogy a bankadó és a lakáshitelek végtörlesztése után mennyire terhelhetők.
A nagyvárosi polgármesterek Páva szerint már régóta beszélnek hivatalosan és informálisan is a Megyei Jogú Városok Szövetségének keretein belül az adósságkonszolidációról. A polgármester úgy fogalmazott: az általa felvázolt felelősségi rendszer egyelőre csak elvi képlet, a gyakorlati megvalósítása még messze van. Ugyanakkor a helyzet komoly, tehát nem lehet a végtelenségig elhúzni a tárgyalásokat. Páva bízik benne, hogy az alaptörvény és a sarkalatos törvények elfogadása után lesz idő és energia ezzel a kérdéssel foglalkozni.