Mesterházy Attila szerint a civil ellenállás napja lesz január 2., ezért azt szeretnék, hogy az erre a napra, a Magyar Állami Operaház elé hirdetett demonstráció ne a pártpolitikáról, hanem a "negyedik magyar köztársaság alapkőletételéről" szóljon. A tüntetéshez csatlakozott a Demokratikus Koalíció, az LMP és a Negyedik Köztársaság mozgalom is.
Szerdán felkeresték a pártot a Szolidaritás mozgalom képviselői, akik felajánlották a rendezvény szervezését, illetve azt kérték, hogy pártpolitikusok helyett kizárólag közéleti személyiségek, illetve civilek szólaljanak fel az új alaptörvény életbelépésének tiszteletére rendezett gálaest idejére hirdetett demonstráción - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján a szocialista párt elnök-frakcióvezetője.
Mesterházy Attila úgy fogalmazott, egyetértettek a kezdeményezéssel és "átadják a terepet", vagyis pártja képviselői elmennek a rendezvényre, de azon nem szólalnak fel. Az ellenzéki politikus kiemelte továbbá, hogy részvételükkel is amellett szeretnének hitet tenni, hogy a különböző értékrendet valló demokraták szövetségével kell létrehozni a "negyedik köztársaságot".
Mesterházy szólt arról is, hogy februárban országos évértékelő tömegdemonstrációt tartanak, amelyre minden, az Orbán-kormánnyal elégedetlen állampolgárt várnak. Az MSZP vezetője egyelőre nem tudta megnevezni a rendezvény helyszínét, illetve pontos formáját.
Csatlakozott a Demokratikus Koalíció
A demokratikus civil szervezetek és demokratikus ellenzéki pártok ezúttal közösen lépnek fel "Orbán önkényuralma" és az új alaptörvény ellen - közölte csütörtökön Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) elnökségi tagja azt követően, hogy lezárult az egyeztetés a szervezők és a rendőrség között a január 2-ára, az Operaházzal szemben tervezett demonstráció kapcsán.
A független képviselő azt mondta, az a megállapodás született, hogy a rendezvényt két magánszemély jelenti be, de "minden demokratikus civil szervezet és demokratikus párt" csatlakozott hozzá. A tüntetésen - amelyet az új alaptörvény életbelépésének alkalmából rendezendő operaházi gálaest időpontjában tartanak - tájékoztatása szerint minden csatlakozó szót kap.
"A Gyorskocsi utcában elindult valami" - értékelte a politikus, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy míg eddig egyes rendezvényeket kölcsönösen látogattak bizonyos civil szervezetek és pártok, a január 2-iki demonstráció már egy közös szervezésű esemény lesz.
Vadai Ágnes beszámolója szerint a csatlakozók között van 17 civil szervezet, köztük a Szolidaritás mozgalom, a DK, valamint "az első információk szerint" az MSZP és az LMP. A Teve utcai egyeztetésen a Szolidaritás mozgalom, civil szervezetek és a DK képviselői vettek részt, de a tárgyalók folyamatos telefonos kapcsolatban álltak a többi, az ügyet támogató szervezettel - jelezte Vadai Ágnes.
Ott lesz az LMP és a 4K! is
A 4K! – Negyedik Köztársaság mozgalom közleményében üdvözölte, hogy megegyezés jött létre az ellenzéki szervezetek között. A 4K! új, baloldali patrióta pártként részt vesz a tüntetésen. A közlemény szerint a 4K! "felháborító arcátlanságnak" tartja, hogy a Fidesz a magyar politikai közösség kettészakítását Operagálával ünnepli meg.
Az LMP támogatja, és részt is vesz a január 2-ai, az Operaház előtt tartandó civil tiltakozó demonstráción, ám politikusaik nem szólalnak fel, és ezt várják a többi párt politikusaitól is - közölte Szél Bernadett szóvivő csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
A szóvivő ezt azzal indokolta, hogy nem szeretnék, ha a két magánszemély által szervezett civil kezdeményezés politikai rendezvénnyé válna, ugyanakkor jelezte, arra biztatják szimpatizánsaikat, menjenek el a demonstrációra. Mint fogalmazott, állampolgárok, nem pedig pártok összejöveteléről van szó. Szél Bernadett azt is kérte, hogy ha valamelyik párt területfoglalási engedélyt kért az adott területre, akkor azt a kérelmet mielőbb vonja vissza.
Emlékeztetett arra, hogy a tiltakozó rendezvényt a civilek azért hirdették meg január 2-ára az Operaház elé, mert a kormány ott egy gálán kívánja megünnepelni "önmagát", illetve a Alaptörvény hatálybalépését.
Erre utalva megismételte korábbi véleményüket, amely szerint felháborítónak tartják, hogy az Alaptörvény elfogadását nem előzte meg társadalmi egyeztetés és konzultáció.
A szóvivő elmondta, a demonstrációt szervező civilek keresték meg őket, és tudomása szerint a többi parlamenti pártot is a rendezvénnyel kapcsolatban. Hozzátette: az egyeztetések még zajlanak a szervezőkkel, és arról folyamatosan beszámolnak majd.