Elsöprő többséggel fogadta el a parlament 1949-ben az ország berendezkedését gyökeresen átformáló új alaptörvényt, amelynek beiktatását világra szóló ceremónia és hagyományátértelmezés kísérte.
„Az alkotmány népszerűsítését fel kell használnunk arra, hogy a Pártot még jobban összeforrasszuk a dolgozókkal, még jobban elmélyítsük szeretetüket és hálájukat a Párt és Rákosi Mátyás elvtárs iránt. A gyűléseken az Alkotmány törvénybe iktatásának alkalmából a jelenlévők üdvözöljék táviratokban a Pártot és Rákosi Mátyás elvtársat.” 1949. augusztus 1-jén egészítette ki ezzel a passzussal a Magyar Dolgozók Pártjának (MDP) vezetése azt az akciótervet, amely öt oldalon át taglalta, miként kell „országunk népével” megértetni, hogy az alaptörvény „magasrendű erkölcsi alapon áll”, elfogadásával „a demokrácia teljesedik be”.
Az eredményesebb munka érdekében az operatív szervező bizottság arra is utasította a párt agitációs és propagandaosztályát, hogy az előző hetekben „átszervezett” sajtót, rádiót és filmgyártást is „fel kell használni céljainkhoz”. És a gőzhenger beindult.
Hogy mi történt ezután a HVG év végi dupla számában olvashatnak.