Itthon MTI / hvg.hu 2011. december. 20. 09:31

Barroso szóvivője is megszólalt az Orbánnak küldött levélről

Megerősítette az Európai Bizottság kedden, hogy José Manuel Durao Barroso elnök levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz, akinek javasolta, hogy vonjanak vissza két törvényjavaslatot a parlamenttől. Az ügyben megszólaló kormányszóvivő nem árult el részleteket.

Az Európai Bizottság MTI által megkérdezett szóvivője nem kívánt részleteket közölni a levél tartalmáról. Később a brüsszeli szóvivő annyit elmondott, hogy a levélben valóban a központi bank függetlenségével kapcsolatos aggodalmakról van szó. Hozzátette: a bizottság tudatában van annak, hogy a magyar sajtóban számos értesülés megjelent a küldemény szövegéről, ezek valóságtartalmáról azonban nem kívánt - mint fogalmazott - "spekulálni".

Az Európai Bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján azonban - kérdésre válaszolva - Pia Ahrenkilde Hansen megerősítette azt is, hogy a levélben az elnök aggodalmát fejezi ki a magyar jegybankot érintő törvénymódosítási javaslattal kapcsolatban. Emlékeztetett, hogy a bizottság már korábban is jelezte fenntartásait a jogszabály tervezetére vonatkozóan.

A bizottságnak egyebek között azzal kapcsolatban vannak "súlyos kételyei", hogy a javaslat összhangban van-e az uniós alapszerződés 130-as cikkelyével, amely a központi bank függetlenségét igyekszik garantálni a tagországokban. A szóvivő szerint Barroso sajnálatát fejezte ki amiatt is, hogy a javaslat utolsó változatának készítése során az Európai Központi Bankkal (EKB) sem folyt kielégítő konzultáció. Az EKB maga is fenntartásokat jelzett a tervezettel kapcsolatban - tette hozzá Ahrenkilde Hansen. Az elnök a levélben azt is jelezte, hogy ha az uniós jognak nem teljesen megfelelő szabályozás születik, azt utólag kell majd módosítani.

MTI / EPA

A szóvivő szerint az elnök azt tanácsolta magyar partnerének, hogy vonják vissza a parlament elől a két kérdéses javaslatot, és dolgozzanak együtt annak érdekében, hogy ezek teljesen összhangban legyenek az uniós joggal. A bizottság korábbi közlése szerint az Európai Unió küldöttsége már a múlt héten, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott előkészítő tárgyalásokon felhívta a magyar fél figyelmét a brüsszeli aggályokra.

Giró-Szász András kormányszóvivő azonban nem közölt részleteket kedden a levél tartalmáról, újságírói érdeklődésre csak annyit mondott, hogy Orbán Viktor valóban kapott egy levelet José Manuel Barrosótól, amelyre a miniszterelnök a szokásos rendben válaszol majd. A levél tartalmával kapcsolatban csak Barroso elnök adhat felvilágosítást - közölte a szóvivő, hozzátéve: mivel a levelet nem neki írták, nem is olvasta, így a levél hangulatáról sem tud beszámolni.

"Minden a sajtóban megjelent állítással ellentétben akkor amikor Giró-Szász András kormányszóvivő José Manuel Durao Barroso elnök Orbán Viktor miniszterelnöknek irt leveléről nyilatkozott, az Európai Bizottság szóvivőjére hivatkozott és annak mondatát idézte, aki azt mondta: „a bizottság tudatában van annak, hogy a magyar sajtóban számos értesülés megjelent a küldemény szövegéről ezek valóságtartalmáról nem kívánt – mint fogalmazott- „spekulálni”” - közölte a kormányszóvivői iroda a hvg.hu-val.

Korábban az Origo írt arról, hogy Barroso a személyes hangvételű levélben a jegybankról és a pénzügyi stabilitásról szóló törvényjavaslat visszavonására szólította fel a magyar miniszterelnököt.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szintén megerősítette, hogy a kormányfő levelet kapott az Európai Bizottság elnökétől, de ő sem közölt részleteket, csupán annyit tett hozzá, hogy természetesen Orbán Viktor miniszterelnök a szokásos rendben válaszlevelet fog küldeni.

Cohn-Bendit is megszólalt

Kedden levélben fordult Barroso elnökhöz az Európai Parlament zöld frakciójának nevében Daniel Cohn-Bendit és Rebecca Harms. A párt két elnöke szerint A demokrácia és a jogállamiság valódi végét jelentené, ha a magyar parlament december 23-án elfogadná a tervezett új választási törvényt több más, a héten elfogadandó kétharmados törvénytervezetek mellett.

A zöldek ezért arra szólítják az Európai Bizottságot, mint az uniós alapszerződés őrét, hogy vizsgálja ki, továbbra is ragaszkodik-e az EU alapértékeihez Magyarország. Levelükben arra szólítják fel az EB elnökét, tegyen meg mindent, ami jogilag lehetséges, hogy visszaterelje hazánkat az uniós alapértékek szegélyezte ösvényre.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.