"Ebben a parlamenti ciklusban minden fontos sürgősségi ügyben segített az ellenzék a kormánypártokon, ha nemzeti érdeket érintő ügyről volt szó, akkor a Jobbik, ha külföldi érdekeket szolgáló ügyről, akkor pedig az MSZP. Tehát most valami olyasvalamire készül a Fidesz, ami egyik ellenzéki pártnak sem fog tetszeni" - mondta a Házszabály tervezett módosításáról Staudt Gábor, a Jobbik parlamenti képviselője pénteken.
Staudt felhívta a figyelmet, hogy a módosító indítványban szerepel az alkotmány szó, amiből azt a következtetést vonta le, hogy még az alaptörvény januári hatálybalépése előtt alkotmányos súlyú törvényeket akar beterjeszteni a Fidesz.
A sajtótájékoztatón a Jobbik képviselője, Gyüre Csaba azt mondta, ha a Házszabály módosítását megszavazzák, mindössze két nap áll rendelkezésre ahhoz, hogy egy törvény általános és részletes vitáját lefolytassák. Ugyanakkor 15 perce lesz az ellenzéki pártoknak, hogy hozzászóljanak a vitához. Gyüre azt is elfogadhatatlannak nevezte, hogy a sürgősséggel tárgyalandó javaslatoknál megszűnik a négyötödös szabály, és a képviselők kétharmadának támogatása elég a sürgősség elrendeléséhez.
A tegnap közzétett önálló indítványban kilenc fideszes képviselő úgy módosítaná a Házszabályt, hogy megváltoztatná a zárószavazás előtti módosító javaslat benyújtására és a kivételes eljárásra vonatkozó rendelkezéseket. Utóbbihoz az eddigi négyötödös támogatás helyett már a képviselők kétharmadának támogatása is elegendő lenne, és akár a beterjesztést követő napon is lehetővé tenné a zárószavazás megtartását, kiiktatva az Országgyűlés életéből a vitát mint olyat.
Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik képviselője pénteken egy történelmi példát emlegetett: 1902-ben az akkor kormányzó Szabadelvű Párt egy ehhez nagyon hasonló házszabályt terjesztett be és azt követően viszont az ellenzék összefogott és a kormány megbukott. A hvg.hu kérdésére, hogy várható-e most is ellenzéki összefogás, megvalósul-e az MSZP, LMP és Jobbik közötti technikai koalíció, Gaudi azt válaszolta, a Jobbik népszerűségének növekedését tekintve erre nem lesz szükség. Kérdésünkre, hogy a Házszabály módosítását követően mit tesz a Jobbik, Gaudi azt mondta, folytatják eddigi parlamenti munkájukat.