Itthon MTI 2011. december. 14. 09:02

"Őskáosz" - Tétényi Orbánnak is írt levelet

"Őskáoszként" értékeli a jelenleg kialakult helyzetet Esztergom polgármestere, aki hétfőn levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, Navracsics Tibor közigazgatási miniszterhez, Paczolay Péter alkotmánybírósági elnökhöz, továbbá kedden a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elnökéhez. A kormányfőtől azt kérte, hogy az Ab-döntés nyomán kezdeményezze az esztergomi képviselő-testület feloszlatását az Országgyűlésben - közölte Tétényi Éva (független) szerdán.

Mint arról korábban beszámoltunk, az Alkotmánybíróság (Ab) visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a város adósságrendezésének alapját jelentő reorganizációs tervet. Ezt a polgármester szerint törvénytelenül tartott testületi ülésen, a város vezetőjét és az ellenzéket kizárva fogadta el áprilisban a helyi Fidesz-frakció. Ugyanakkor a tervezet megsemmisítése megkérdőjelezi a teljes adósságrendezést - hangsúlyozta Tétényi Éva.

A Navracsics Tibor közigazgatási miniszternek küldött levélben azt kérte: járjon közben a kormánynál, hogy normalizálódjon az esztergomi helyzet, amely - Tétényi véleménye szerint - csak a képviselő-testület lemondásával vagy feloszlatásával érhető el.

Az Ab döntésével kapcsolatban Paczolay Péternek, a testület elnökének küldött levelében a polgármester arról kér jogi állásfoglalást, hogy az Ab-határozat hogyan érinti a jogerősen lezárult adósságrendezési eljárást, ki, milyen indokkal, hol kérhet jogorvoslatot.

Tétényi Éva
Fazekas István

Tétényi Éva, szintén az Ab döntésére reagálva kedden levelet küldött a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elnökének is, kérve a bíróság azonnali intézkedését az adósságrendezési eljárással kapcsolatban. Mint fogalmaz: "Mivel a megyei bíróság végzésében szereplő rendeletet visszamenőleges hatállyal semmisítette meg az Alkotmánybíróság, így a döntés meghozatalában jelentős elhatározásokat tartalmazó jogszabályhely vált semmissé. Kérdés, hogy az erre alapuló egyezség végrehajtása folytatható-e, és ennek milyen jogi alapjai vannak, illetve a jogerősen lezárt eljárás semmissé válik-e azáltal, hogy a hivatkozott rendelet megsemmisült. Milyen lehetőség van arra, hogy az eredeti állapot visszaállításával új eljárás induljon, illetve a végrehajtás során okozott jelentős anyagi kár okozásáért kinek a felelőssége várható el?".

Szerdán egyébként megkezdődik a város intézményeinek átadása az államnak - mondta el a polgármester az MTI-nek. Tizenkét önkormányzati fenntartású intézmény vagyona, vagyoni értékű joga, továbbá az intézményekkel kapcsolatos alapítói, fenntartói jogok és kötelezettségek szállnak az államra, s ezeket az állam tartozásukkal együtt veszi át. Az önkormányzat, az államkincstár és a megyei kormányhivatal szakembereinek közreműködésével kezdődő átadási folyamatot az év végéig kell befejezni.

Hirdetés