Módosítanák a Költségvetési Tanács vétójogát
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága keddi ülésén módosító javaslatot készített a pénzügyi stabilitási törvényhez, amelyben finomította a Költségvetési Tanács vétójogát. Rogán Antal bizottsági elnök azzal indokolta a tanácsnak ezt a jogosítványát, hogy az alaptörvénnyel ellentétben álló költségvetés esetén a tanács kvázi alkotmánybíróságként jár el.
A nemzeti vagyonról szóló törvényhez Papcsák Ferenc és Kocsis Máté fideszes képviselők azt a kiegészítést fűzték, hogy az ország határain belüli nemzeti vagyonnal kapcsolatos jogvitában kizárólag magyar bíróság járhat el, választott bíróság nem köthető ki. A kormány képviselője és a bizottság is támogatta a javaslatot.
Szintén az előbbi két képviselő javaslatára fogadta el a bizottság, hogy a nemzeti vagyon működtetője - jogszabály vagy szerződés alapján - tovább engedheti a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének a jogát. A bizottság elfogadta azt az LMP-s javaslatot, hogy a Hollóházi Hungarikum Nonprofit Zrt. 50 százalék plusz 1 szavazata maradjon állami tulajdonban.
A víziközmű törvényhez beadott módosítások közül egyharmados támogatást kapott a bizottságban a felügyeleti díj mértéke. Az energiahivatalnak fizetendő összeg az eredeti javaslatban a vízmű felhasználó egyenértékének és 150 forintnak a szorzata lett volna. A módosítások a szorzót 20 és 100 forint közé csökkentették, de a kormány még nem döntött, ezért nyitva maradt a díj ügye, arról majd a plénum dönthet.
Elfogadta a bizottság azt a módosítást, hogy a nemfizetés miatt korlátozott fogyasztó részére - a fizetés után - nem 5 nap, hanem 3 nap alatt kell teljes körűen helyreállítani a szolgáltatást. A törvényjavaslat nemfizetés esetén szűkítő beépítését engedélyezi.
Kiemelték a javaslatban azt, hogy a hatósági vízdíj nem lehet visszamenőleges hatályú. Egy másik módosítás nyomán a szolgáltatók átmenetileg - amíg rendelet nem szabályozza a vízdíjat - nem 2,56 százalékkal, hanem 4,2 százalékkal emelhetik azt.
A bizottság 8 igen és 18 nem szavazattal nem támogatta Szili Katalin (független képviselő) törvényjavaslatát, amely december végéről február 28-ig tolta volna ki a végtörlesztés bejelentését. Rogán Antal és a kormány képviselője is utalt arra, hogy a bankszövetséggel megállapodott a kormány: a bankokra hátrányos intézkedéseket nem hoz a tárgyalások alatt. A tárgyalásokon máris formálódik egy olyan megoldás, amely előnyösebb lesz a deviza lakáshiteleseknek annál, mint amit a képviselő javasolt.