Levél Orbánnak: az Mt. tárgyalásának felfüggesztését kérik
Négy szakszervezet arra kéri a miniszterelnököt, hogy folytatódjanak az új munka törvénykönyve (Mtv.) "egészére" vonatkozó tárgyalások, abba vonják be a hat konföderációt, továbbá a tárgyalások lezárásáig függesszék fel a jogszabálytervezet országgyűlési tárgyalását.
A négy érdekképviselet - a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálatban Dolgozók Szakszervezete, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete - levelet írt Orbán Viktornak az ügyben.
A szervezetek vezetői azt közölték, hogy a december 2-án a kormány és három szakszervezeti konföderáció között megkötött megállapodást csak "részmegállapodásnak" tekintik. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a dokumentumot aláíró Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Liga Szakszervezetek nem képviselik a magyar szakszervezetek összességét, sőt a szakszervezeti tagok felét sem.
Jelezték, a kormány kihagyta az érdekegyeztetésből az Autonóm Szakszervezetek Szövetségét, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülést és a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát, ezt a mellőzést pedig sértőnek és igazságtalannak, továbbá a jogszabályi követelményekkel ellentétesnek találják.
Mint fogalmaztak, a megállapodás nem tekinthető a munkavállalókkal történt megfelelő érdekegyeztetést tartalmazó dokumentumnak. Közölték, a megállapodás nem alkalmas arra, "hogy a 3,5 millió magyar munkavállaló jövőjét meghatározó törvényjavaslat tárgyában az egyetértést elfogadhatóan kifejezze".
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter december 2-án jelentette be, hogy a kormány megállapodást kötött az új munka törvénykönyvének a kollektív munkavállalói jogokra és a munkaviszonyra vonatkozó részéről a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel. A miniszter közlése szerint mindazokkal egyeztettek, akik "elismerték egy új jogszabály létjogosultságát és szükségességét a mai magyar gazdaságban".
A szakszervezeti szövetségek részéről Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke azt mondta, hogy csak a rossz és a még rosszabb közül választhattak. Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke úgy vélte, a megállapodás biztosítja a szakszervezetek minimális működési feltételeit. Gaskó István, a Liga elnöke pedig azt emelte ki, hogy nehezebb lesz az érdekvédelem, de tovább él.