A kormány épp átírja az alkotmány államadósságra vonatkozó, eddig kőbevésettnek hitt passzusait, amikor ezzel egy időben a köztársasági elnök ennek éppen az ellenkezőjéről blogol az amerikai CNBC.com vendégblogger-oldalán - áll az MSZP csütörtöki közleményében.
Az MSZP szerint miközben Schmitt Pál a CNBC vendégblogger-oldalára írt cikkében arról tájékoztatja az amerikai közvéleményt, hogy a 2012. január 1-jén életbe lépő új alaptörvény előírja az államadósság legalább 50 százalékra történő csökkentését, valamint azt hangsúlyozza, hogy az alaptörvény megtiltja az államadósság növelését, ezzel ellentétes kommunikáció zajlik itt, Budapesten. A kormány ugyanis csak akkor köteles államadósságot csökkenteni, amikor a gazdaság növekszik - mutat rá az MSZP, emlékeztetve arra, hogy szerdán Matolcsy György azt ismertette, hogy tervek szerint 2015-ig az államadósság 65-70 százalékra csökken. 2020 környékén lehet 50 százalék körüli ez az arány, és csak 2016-tól lép majd életbe a stabilitási törvény. Mindennek ellentmond Schmitt Pál írása - írják közleményükben.
Egy vasárnap, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által benyújtott törvényjavaslat 2016-ig felfüggesztené az adósságszabály alkalmazását. "Az átmeneti szabály szerint az adósságcsökkentési szabály először a 2016. évre vonatkozó költségvetés készítésénél kerülne alkalmazásra. Az átmeneti időszak alatt a hatályos 2011. tavaszi konvergenciaprogramban a kormány által rögzített hiányszámok szerint kell tervezni a költségvetést az adósságráta csökkenésének biztosítása érdekében" - áll a T/5130. számú törvényjavaslatban, amelynek tárgyalását már csütörtökön elkezdené a parlament.
"Magyarország pénzügyi sérülékenységének legfőbb forrása a magas államadósság. Az Alaptörvény előírja, hogy az államadósságot a GDP 50 százaléka alá kell csökkenteni. E törvényjavaslat definiálja az államadósság fogalmát, és szigorúan szabályozza az ennek részét képező önkormányzati adósság képződésének feltételeit. Az 50 százalékos adósságszint eléréséig olyan adósságcsökkentési szabályt definiál, ami egyszerű, kizárja a prociklikusságot, automatikusan kezeli az Alaptörvény azon kitételét, miszerint tartós és jelentős gazdasági visszaesés esetén el lehet tekinteni az adósságcsökkentéstől, és biztosítja az 50 százalékos adósságmutató elérését belátható időn belül" - olvasható a tervezet indoklásában.