Magyarország továbbra is elkötelezettje az euró bevezetésének, mert az Európai Unió pénzügyi válságát nem a közös fizetőeszköz, hanem egyes tagországok túlköltekezése okozta - mondta Schmitt Pál magyar köztársasági elnök a The Washington Timesnak adott nyilatkozatában.
Van egy régi magyar mondás, amely szerint addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér - idézte a magyar elnököt az amerikai lap. - Ehhez a mondáshoz nekünk, Magyarországon is tartanunk kell magunkat. Schmitt Pál emlékeztetett az új magyar alkotmánynak arra a kitételére, amely az ország GDP-jének 50 százalékában szabja meg az ország eladósodottságának felső határát. Rámutatott, hogy Magyarországnak az euró bevezetése előtt teljesítenie kell az államadósságra, az inflációra és a hosszú távú kamatlábakra vonatkozó maastrichti kritériumokat.
Továbbra is érdekünkben áll, hogy a monetáris unió tagjává váljunk. Nem csak tartalékaink zöme van euróban, de nemzetközi szerződéseink, kereskedelmi tranzakcióink jelentős része is euróban bonyolódik le, ezért az az érdekünk, hogy erős maradjon az euró - jelentette ki az elnök Pál Ben Birnbaumnak, a washingtoni lap munkatársának. Schmitt Pál szerint Magyarország az évtized végéhez közelítve teljesíti majd el az euró bevezetéséhez szükséges kritériumokat. A lap megjegyezte, hogy Magyarország gazdasági nehézségei miatt a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségét fogja kérni, amiről a tárgyalások a jövő év elején kezdődnek el, s hogy a Moody's hitelminősítő 15 éve most először bóvli szintre értékelte le a magyar államkötvényeket. A forint 13 százalékot veszített értékéből az euróval szemben - írta a lap. Schmitt Pál szerint a forint ingatag volta az euró bevezetésének egyik fő oka. A közös valuta stabilitása nyilvánvalóan nagyobb stabilitást biztosít az unió minden tagja számára. Már most is úgy érzem, hogy az euróövezethez tartozás egy fajta biztonságot jelent - mondta az államfő. Az interjúban Schmitt védelmébe vette az új alkotmányt azon bírálatokkal szemben, amelyek szerint az alaptörvény antidemokratikus kitételeket tartalmaz. Az alaptörvény elismeri Magyarország keresztény gyökereit, az élet kezdetét a fogantatástól számítja, és a házasságot egy férfi és egy nő között tartja lehetségesnek - emlékeztetett.
Azzal kapcsolatban, hogy Hillary Clinton amerikai külügyminiszter júliusban Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen tartott sajtóértekezletén bírálóan arra kérte Magyarországot: olyan alkotmányt vezessen be, amely tág, befogadó, összhangban áll az ország saját demokratikus értékeivel és az európai értékekkel egyaránt, az elnök így nyilatkozott: Ha Clinton asszony aggódik a demokráciáért, akkor jogosan teszi ezt, mert az Egyesült Államokban a legrégebbiek és a legerősebbek a demokratikus hagyományok. Úgy tekintünk erre, mint baráti figyelmeztetésre, s nem mint erős bírálatra. Vigyázunk arra, hogy a demokratizálódás folyamatát ne lehessen megfordítani - jelentette ki a köztársasági elnök.