„Ez nem törvényhozás” – újra pokollá tette a Fidesz éjszakáját az ellenzék
A három ellenzéki párt újabb obstrukcióba kezdett az éjszaka során az Országgyűlésben, tiltakozva a kormány által a törvényhozásra kényszerített tömegtermelés és a jogszabály-tervezetek emiatt éjszakába nyúló vitája miatt.
A parlamenti ellenzék három pártja megismétli a hétfőről keddre virradó éjszaka véghezvitt obstrukciót. Az MSZP, a Jobbik és az LMP képviselői így tiltakoznak a kormány által diktált törvényhozási tempó ellen, amely szerintük lehetetlenné teszi a Ház elé került javaslatok érdemi megvitatását, továbbá azt is, hogy a választók követni tudják az Országgyűlésben történteket.
Miután az Országgyűlés hétfőn és kedden megszakítás nélkül 32 órán át ülésezett, a szerdai ülésnap szintén nem alakult a kormánypártok elképzeléseinek megfelelően.
A Fidesz és a KDNP elképzelése az volt, hogy csütörtökre virradó éjjel lezárják az Orbán Viktor szuper-titkosszolgálataként emlegetett, Kövér László házelnök által szerdán megtámadott NIBEK létrehozását megalapozó salátatörvény vitáját, államosítják Esztergom közintézményeit, továbbá lezárják a köznevelési és felsőoktatási törvény vitáját is – minderre aligha lesz idő, miután kevéssel hajnali négy óra előtt még mindig a NIBEK-ről vitáztak a csekély számban jelen lévő képviselők.
Az MSZP javaslatára kétórás tárgyalási szünetet rendeltek el szerdán éjfélkor az Országgyűlésben. Mesterházy Attila az MSZP frakcióvezetője azzal indokolta a kérést, hogy "látva-hallva a fideszes képviselők közbeszólását, látszik, hogy egyre nehezebben viselik ezt a mai vitát". Az elnöklő Ujhelyi István (MSZP) ezért hajnali kettő óráig szünetet rendelt el.
Ellenzéki képviselők az éjszakai ülésen
A Házszabály szerint "a Kormány vagy bármelyik képviselőcsoport vezetőjének kérésére az elnök – a napirendi pont tárgyalása közben, vagy a határozathozatal során – egy-egy alkalommal tárgyalási szünetet rendelhet el. A szünet időtartama – az elnök döntésétől függően – legfeljebb két óra lehet".
A Háznak a szerdai ülésnapon, de már biztosan csütörtökön egyebek mellett olyan fontos törvényjavaslatokat kell még megtárgyalnia, mint az Esztergom közintézményeinek állami átvételéről, valamint a felsőoktatásról és a köznevelésről szóló előterjesztések.
Mesterházy Attila a szünetben az MTI kérdésére azt mondta, azért kérték a tárgyalási szünetet, mert a fideszes képviselők "nem bírták a feszültséget, személyeskedő bekiabálásokkal zavarták az ülést".
A parlamenti ülésnap tájékoztató jellegű forgatókönyve szerint a képviselők éjfélre már több mint ötórás csúszásban voltak és ezt növeli az elrendelt kétórás szünet is. A csütörtöki ülésnap a napirend szerint reggel nyolc órakor kezdődik.
Ellenzéki képviselők beszámolói szerint a Fidesz mozgósította fővárosi képviselőit, hogy szavazataikkal meggyorsítsa a parlamenti ügymenetet, ám nem jött össze a szükséges 193 kormánypárti a NIBEK-ről szóló vita lezárásához. Végül 3 óra 20 perckor a NIBEK-ről szóló vita Kontrát Károly államtitkár zárszavával véget ért.
Kontrát Károly államtitkár a vitában elhangzottakra reagálva úgy fogalmazott: a vita reális képet mutatott a mai parlamentáris viszonyokról, hiszen míg annak első szakaszában felmerült valamennyi ellenzéki kérdésre válaszolt, addig a második szakaszban az ellenzéki képviselők "imamalomszerűen" ismételték kérdéseiket, amelyekre ő viszont már korábban válaszolt. Szerinte ez a vita nem az ország érdeke volt, hanem kicsinyes politikai haszonszerzés céljából szólaltak meg az ellenzéki politikusok, "hogy szétverjék ezt a vitát". Kontrát Károly hangsúlyozta: a törvényjavaslat célja, hogy Magyarország és a magyar emberek nagyobb biztonságban legyenek.
Ezt követően az elnöklő Jakab István az általános vitát csaknem 12 órával annak megkezdése után lezárta, majd megkezdődött a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat általános vitája. A vitához írásban előre 16-an jelentkeztek felszólalásra, nekik egyenként 15-15 perces időkeretük van hozzászólásuk elmondására.
Még szintén a szerdai ülésnapból hátra van az Esztergom közintézményeinek állami átvételéről, valamint a felsőoktatásról és a köznevelésről szóló előterjesztések megvitatása, míg a csütörtöki ülésnap a napirend szerint reggel nyolc órakor kezdődik.