2011. november. 30. 19:17 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 30. 19:19 Itthon

Átalakulhat a Népszabadság Zrt. tulajdonosi szerkezete

Lemondott a Szabad Sajtó Alapítvány kuratóriumi elnöki tisztségéről Földes György, mert nem ért egyet a testület többségének javaslatával, hogy tárgyalásokat kezdeményezzenek a Népszabadság Zrt.-ben lévő tulajdonrészük eladásáról.

Az alapítvány elnöke az MTI-nek szerdán azt mondta: azért mondott le megbízatásáról, mert a hattagú kuratórium keddi ülésén kétharmados többséggel olyan döntést hozott, amelynek eredményeképpen megváltozhat a Népszabadság Zrt. tulajdonosi szerkezete. Földes György úgy fogalmazott: nem érthet egyet azzal a javaslattal, hogy a Szabad Sajtó Alapítvány bármiféle kétséges módon kiszálljon a Népszabadságból, eladja részvénycsomagját.

"Minden olyan tárgyalás, amely azt eredményezheti, hogy a Szabad Sajtó Alapítvány eladja részvényeit, nem tud az egyetértésemmel találkozni" - jelentette ki, hozzátéve, "mert a Szabad Sajtó Alapítvány fontos biztosítéka volt az elmúlt két évtizedben a lap minőségének, irányvonalának, baloldali, liberális és nemzeti elkötelezettségének".

A kuratóriumi elnöke azt mondta, mindezeket csak akkor látja biztosítottnak, ha az alapítvány továbbra is jelen van a Népszabadságban, mert mint hangsúlyozta: "a lap felelősséggel tartozik a magyar demokrácia, a magyar demokratikus közvélemény és a baloldal felé".

Földes György az MTI kérdésre megerősítette, hogy a Népszabadság Zrt.-ben a Szabad Sajtó Alapítvány 27,7 százalékot, a Ringier Kiadó több mint 70 százalékot birtokol a részvényekből, míg a fennmaradó, kevesebb mint 2 százalékon a lap újságírói osztoznak. Arra a kérdésre, hogy az alapítvány részvényeit a Ringier Kiadó vásárolja-e meg, a kuratóriumi elnök nem kívánt válaszolni, mert mint mondta, "ez üzleti titkot képez".

A Ringier Kiadó Magyarország egyik legnagyobb lapkiadójaként 1993 óta van jelen a magyar piacon. Megjelenteti Magyarország legnagyobb napilapját, a Blikket, valamint az egyetlen sportnapilapot, a Nemzeti Sportot. A napilapok mellett számos magazin, könyvek, valamint internetes portálok képezik portfólióját.

A Népszabadság Rt. 1990-ben alakult meg a Bertelsmann-csoport részvételével, miután a rendszerváltozást követően, 1990 márciusában az állampárt jogutódja lemondott a Népszabadság tulajdonjogáról, és az új lapgazda az MSZP által létrehozott Szabad Sajtó Alapítvány lett.

A svájci Ringier Kiadó 2001 novemberében szerzett 49,9 százalékos részesedést a Népszabadságban, megvásárolva a Bertelsmann tulajdonrészét, majd 2005. április 27-én a részvények 67,7 százalékának elérésével megszerezte a többségi tulajdonrészt.

 

Hirdetés