Itthon MTI 2011. november. 29. 10:31

A botrányra akarta felhívni a figyelmet az MSZP a Parlamentben

Az MSZP célja a figyelemfelkeltés volt azzal, hogy a Munka törvénykönyvének keddre virradó éjszaka kezdődött és reggelig tartó részletes vitája alatt mindvégig biztosította az ellenzék többségét a parlamentben, meggátolva a napirendi pont tárgyalásának lezárását - hangsúlyozta Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes és Gúr Nándor, a foglalkoztatási bizottság szocialista elnöke kedden sajtótájékoztatón.

Harangozó Tamás elmondta: rá akartak mutatni, botrányos, hogy a Munka törvénykönyvének tervezetéhez érkezett majdnem hétszáz módosító javaslatot éjszaka, a nyilvánosság elől elrejtve javasolta megtárgyalni a kormánytöbbség, és a vita csak éjjel negyed háromkor kezdődhetett el. A vitában a több mint kétszázhatvan kormánypárti képviselő közül mindössze hét volt jelen - emelte ki, elismerve, hogy ők tisztességesen részt vettek az indítványok tárgyalásában.

Arról is beszélt, kétségtelenül jó érzés volt, hogy egész éjszaka a szocialisták voltak többségben a Házban, ugyanakkor megmutathatták, hogy bár a kétharmados többség mellett az ellenzék jogosítványai korlátozottak, vannak eszközeik arra, hogy kiálljanak a munkavállalók érdekei mellett.

Harangozó Tamás
Túry Gergely

Elmondta, nem támogatták a házbizottságban - majd később a plenáris ülésen sem - Lázár János Fidesz-frakcióvezető kezdeményezését, hogy a vitát péntekre napolják el. Szerinte az egyetlen tisztességes megoldás az lett volna, ha a vita az eddigi keretben folytatódik, és az éjszakai döntésnek megfelelően minden módosító javaslatot külön megtárgyal a Ház, "ha orrvérzésig, akkor orrvérzésig".

Ezzel kapcsolatban Gúr Nándor elmondta, hogy a 728 bizottsági ajánlási pont közül az ötödikig jutottak el, így a több mint hat órán át zajló vitában a hozzávetőleg háromszáz paragrafusból álló törvény első két paragrafusát véleményezték. Az MSZP arra is fel kívánta hívni a figyelmet, hogy a jogszabálytervezet növeli a munkavállalók kiszolgáltatottságát, sárba tiporja a jogaikat, valamint arra is, mekkora különbség van a Fidesz korábbi ígéretei és jelenlegi tettei között - mondta.

A törvényjavaslat benyújtása előtt a kormány nem folytatott érdemi egyeztetést a szakszervezetekkel - emlékeztetett. Az indítványt úgy értékelte: ha a kormánytöbbség elfogadja, az embereknek többet kell majd dolgozniuk ugyanannyi vagy kevesebb pénzért, miközben az érdekképviseletek lehetőségeit korlátozzák.

Bírálta, hogy a javaslat területi minimálbér bevezetésére adna lehetőséget, mondván, hogy ezzel ismét a hátrányos helyzetű térségekben élők járnának rosszul. Elfogadhatatlannak nevezte a dolgozók kártérítési felelősségének kiterjesztését és azt is, hogy az indítvány alapján a kollektív szerződések az általános szabályoknál kedvezőtlenebbeket is rögzítsenek.

Úgy fogalmazott: az MSZP mindaddig küzdeni fog a tervezet ellen - és nem csak a Parlamentben -, amíg a kormány nem hajlandó legalább a munkavállalók kiszolgáltatottságát minimalizáló módosítások elfogadására. A törvényjavaslat részletes vitája kedden délelőtt folytatódott az Országgyűlésben, Lázár János ügyrendi javaslatát elfogadva ugyanakkor a módosító indítványokat már összevontan, az eddigi mintegy száz helyett egy vitaszakaszban vitatja meg a parlament.

Parlamenti percről percre tudósításunk itt olvasható.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.