"Ez visszaélés a túlhatalommal" - Autonómok a Munka törvénykönyvéről
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) elutasítja a kormány elképzeléseit és eljárását, valamint a belügyminiszter illetéktelen beavatkozását a Munka törvénykönyvébe.
Az Asutonóm Szakszervezetek Szövetsége (ASZSZ) szerint a Munka törvénykönyvének javaslata súlyosan árt a munkavállalóknak, mivel a törvényhozás segítségével csökkenteni akarja a keresetüket. Többek között azért, mert a túlmunkáért nem kell fizetniük a munkáltatóknak, kisebb lesz a műszakpótlék mértéke és az átlagkereset helyett a jóval kevesebb távolléti díj jár, a javaslat által felsorolt esetekben.
Az ASZSZ azt is kifogásolja, hogy a munkaszerződések a munkavállalók hátrányára egyoldalúan is kialakíthatóak, mivel a munkáltatók gazdasági- és jogi erőfölénye áll szemben a dolgozók kiszolgáltatottságával és létbizonytalanságával.
Véleményük szerint az Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetése után most közvetlenül a helyi szakszervezeteket vette célba a kormány. A javaslatban ugyanis a munkájuk és létük elleni támadással kísérletezik, ezzel súlyosan megsérti a szabad szervezkedés általánosan elfogadott alapelveit, sőt, a szakszervezetek működését akarja megszüntetni a kormány, hogy az így érdekvédelem nélkül maradó, kiszolgáltatott helyzetbe kerülő munkavállaló ideális munkaerővé váljon mind a munkáltatóknak, mind a kormánynak.
A szakszervezet sérelmezi, hogy a kormány belügyminisztere egy belügyi törvényjavaslat keretében akarja módosíttatni a jelenleg hatályos Munka törvénykönyvét, amikor az illetékes tárca által benyújtott új Munka Törvénykönyve parlamenti vitája zajlik. Ez szerintük "szégyen, mind szakmailag, mind morálisan".
Az ASZSZ küzleménye felhívja a figyelmet arra, hogy a nemzetközi megítélés ebben a tárgykörben is negatív. mert az új törvény átgázolni látszik a munkavállalókon és szakszervezeteiken, nem számolva a következményekkel. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) számos ponton bírálta a tervezett változtatásokat és már az EU illetékes biztosa is aggodalmának adott hangot.
"A Magyar Köztársaság Kormánya megtagadta a szociális párbeszédet, megsérteni készül a szabad szervezkedés alapelveit, le akarja rombolni a munkavállalók védelmét szolgáló kollektív szerződéseket" - írja az ASZSZ. "Érdemi, nyílt, háromoldalú tárgyalások és társadalmi támogatottság nélkül terjesztette be törvényjavaslatát a parlament elé. Ez nem eljárás, ez visszaélés a túlhatalommal."
A Munka törvénykönyvét a héten tárgyalja a parlament, a hétfői ülésnap azonban az elhúzódó vita és az ellenzék obstrukciója miatt összecsúszott a keddivel.